Salon yerleştirilirken en çok yapılan 10 hata | Dekorevi Mutfak Salon yerleştirilirken en çok yapılan 10 hata – Dekorevi Mutfak
Menü

Salon yerleştirilirken en çok yapılan 10 hata

Kasım 30, 2018 - BLOG, Blog
Salon yerleştirilirken en çok yapılan 10 hata

Salon yerleştirilirken en çok yapılan 10 hata

Yaşam alanımız olan evlerimizin en büyük ve özenli yeri genellikle oturma odasıdır. Zira salon, hem ailece bir araya geldiğimiz evin sosyal bir alanı hem de konuklarımızı ağırladığımız yerdir. Bu sebeple salon dekorasyonu evin diğer odalarına nazaran daha titiz hazırlanır. Peki salon dekorasyonu nasıl olmalı? Öncelikle ihtiyaçlarımıza karşılık vermeli. Aynı zamanda kişisel beğenilerimize uygun olmalı. Bir dekorasyon oluştururken sonuçtan memnun olmak için içimize sinen bir tarz belirlemek şart. Ancak tüm bunların yanında her salon için geçerli olan bazı dekorasyon kaideleri var. İşte bugün dolaylı olarak o kaidelerden söz edeceğiz. Bunları anlatmak için salon dekorasyonuyla ilgili yapılan hataları yazmayı tercih ettik. Böylece hangi noktalarda hata ettiğinizi bilerek doğru bir dekorasyon uygulamanız daha kolay olacak. Hazırsanız başlayalım.

​1- Doğal ışığı önemsememek

Salon Tasarımı

Bir evi en güzel gösteren şey ışıktır. Karanlık bir salon istediği kadar gösterişli olsun sönük kalmaya mahkumdur. Bu nedenle oturma odanızda ne kadar çok pencere varsa o kadar şanslısınız demektir. Zira en ekonomik ışık kaynağı doğal ışıktır. Yine aynı sebepten pencereleri süslü perdelerle kapatmak gibi bir hataya düşmeyin. Mutlaka perde kullanacaksanız beyaz renkli ve tül modelleri tercih edin.

​2- Duvar rengini mobilyalara uydurmak

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – Ebru Erol Mimarlık Atölyesi: tarz Oturma Odası

Salon dekorasyonu ile ilgili en çok karşılaşılan bir diğer hata duvar rengini mobilyalara göre belirlemek. Elbette mobilyaları duvar rengine göre yeniden satın alın demiyoruz. Ancak salonu ilk kez döşediğiniz zaman almak istediğiniz mobilyalara göre değil, duvar rengine göre hareket edin. Çünkü duvarlar dekorasyonun önemli bir parçasıdır ve odanın boyutlarına, ışık kaynaklarına uygun olmayan bir renk odayı çirkin gösterecektir.

 

​3- Salonla orantısız eşyalar

MİMPERA – Salon: tarz Oturma Odası

Oturma odası için seçtiğiniz mobilyalar salonun mevcut alanıyla orantılı olmak durumunda. Aksi takdirde iyi bir sonuç almak imkansız. Koltuk takımınız ya da masa- sandalyeler odaya göre fazla büyük kalıyorsa hem tıkış tıkış bir görüntü hem de yetersiz hareket alanı sizi ve konuklarınızı rahatsız edecektir.

​4- Aşırı süsleme

AK Design Studio – RIVA WINTER HOUSE: tarz Oturma Odası

Oturma odası misafirlerinizi ağırladığınız yer olduğu için elbette şık gözükmesini arzularsınız. Ancak süsleme işini abartmadığınızdan emin olun. Fazla süslü bir salon tıpkı orantısız eşyalar gibi göz yorucudur. Süsleme konusunda dengeli davranmak için örnek görseli inceleyebilirsiniz.

​5- Aşırı sadelik

Öykü İç Mimarlık – Turkuaz Evleri: tarz Oturma Odası

Aşırı süslemenin tersi olan aşırı sadelik de yine sık yapılan bir dekorasyon hatasıdır. Zira dediğimiz gibi konuklarınızı burada ağırlayacağınızdan tamamen süssüz bir tarz evinizi de sönük gösterir. Örnek görselde olduğu gibi koyu bir ahşap tonuyla taş duvar gibi malzemeyle öne çıkan bir tarz uygulayabilirsiniz.

​6- Küçük halı

Öykü İç Mimarlık – Turkuaz Evleri: tarz Oturma Odası

Salon için seçeceğiniz halı ne çok küçük ne de fazla büyük olmalı. Çünkü her ikisi de sıkça yapılan hatalardandır. Fotoğraftaki gibi bir halı ise ideal tercih.

Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?Bizimle temasa geçin!

​7- Yetersiz aydınlatma

HEBART MİMARLIK DEKORASYON HZMT.LTD.ŞTİ. – Hebart Örnek Daire Sinpaş Ege Boyu: tarz Oturma Odası

Salonda sadece tavan lambasıyla yetinmeyin. Bu örnekte olduğu gibi duvar resimlerine dikkat çekmek için nokta aydınlatması uygulayabilirsiniz. Bunun dışında öne çıkarmak istediğiniz diğer eşyaları da ışıkla vurgulayın.

​8- Avize eksikliği

HEBART MİMARLIK DEKORASYON HZMT.LTD.ŞTİ. – Hebart Örnek Daire Sinpaş Ege Boyu: tarz Oturma Odası

Nokta aydınlatmanın önemini vurguladıktan sonra avizeden de vazgeçmeyin. Zira büyük bir tavan lambası salonunuzdaki diğer eşyalar gibi dekorasyona hareket katar.

​9- Tüm mobilyaları duvara dayamak

Mimode Mimarlık/Architecture – SAHİLEVLERİ VİLLA Ş.K. : tarz Oturma Odası

Mevcut alanı daha verimli kullanmak için örneğin büyük bir koltuğu duvara dayamak akıllıcadır. Ancak tekli koltuklar ve masa da dahil her bir eşyayı duvara dayamak kötü gösterir.

​10- Şıklık adına rahatlıktan vazgeçmek

Engel & Völkers Bodrum – Engel & Voelkers Bodrum: tarz Oturma Odası

Bu da sıkça yapılan hatalardan bir diğeridir. Unutmayın ki her şeyden önce konforunuz önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir