Menü

çankaya mutfak dolabı

Kasım 4, 2016 - BLOG, Blog
çankaya mutfak dolabı

Küçük mutfakların düzeni nasıl olmalı

 

Yemek pişirmek, bulaşıkları yıkamak ve daha nice iş. Her gün tekrarladığımız bu günlük işler yüzünden zamanımızın büyük kısmı mutfaklarda geçer. Bu sebeple mutfak dekorasyonuna özenmek gerekir. Eğer mutfağınız büyükse sorun yok, dilediğiniz gibi döşeyebilirsiniz. Ancak küçük bir mutfağınız varsa nasıl dizayn edebileceğiniz üzerine biraz düşünmeniz gerekir. Yetersiz depolama, hareket alanı darlığı gibi sorunlarla karşılaşırsınız zira. Aşağıda küçük mutfak dekorasyonu ile ilgili bazı tüyolar derledik. Şimdi sırasıyla göz atalım.

 

Mutfağınızı tasarlarken önceliğiniz elektronik cihazlar olmalı. Her ne kadar tezgah ve depolama da önemli hususlar olsa da buzdolabı, fırın, mikrodalga gibi cihazlar olmadan mutfakta iş yapabilmeniz mümkün olmaz. Dolayısıyla mutfak dolaplarından önce ilk olarak beyaz eşyayı mutfağın uygun yerlerine yerleştirmeye çalışın. Sonra kalan boşlukları mutfak dolabı olarak değerlendirebilirsiniz.

 

Sadece mutfak değil tüm daire küçükse en ideali açık mutfak modeli tercih etmektir. Çünkü zaten kısıtlı olan alanı duvar ve kapılarla daha da daraltmak hem klostrofobik bir etki yapar hem de eşyaları sığdırmakta zorlanabilirsiniz. Açık mutfaklarda ise mutfağa ayrılan alan sınırlı bile olsa açıklıktan ötürü daha ferah bir his yaşarsınız.

 

Ankastre mutfaklar rahat kullanım özelliğiyle ön plana çıkan modellerdir. Popüler olmasının sebebi özellikle küçük mutfaklarda büyük kolaylık sağlamasındandır. Avantajları arasında en önemlisi yer tasarrufu sağlamasıdır. Bunun dışında temizlenmesi kolaydır çünkü bakteri üretmezler. Kurulumu da pratik olup mutfağınızı daha şık gösterirler

 

Hemen hemen her mutfak dolabında yer alan çekmeceler pratik depolama olanağı sağladığından işinizi kolaylaştırır. Kaşık, çatal, bıçak, baharatlar, çeşitli temizlik ürünleri gibi sayısız ürünü çekmecelerde muhafaza edebilirsiniz. Bilhassa büyük çekmece modellerinde çekmece için ayrı bölümler bulunur. Bu sayede aradığınız her şeyi çabucak bulursunuz.

 

Daha önce küçük dairelerde en iyi çözümün açık mutfak modeli olduğundan söz etmiştik. Resimde gördüğünüz mutfak da böyle bir örnek. Kesitten büyük bir mekanda bulunuyor izlenimi yaratsa da aslında bir stüdyo daire burası. Mutfak dolapları için bir duvar ayrılmış. Mutfak alanı ile salon arasındaki geçiş ise renk farkıyla akıllıca halledilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir