evdekorasyonu | Dekorevi Mutfak evdekorasyonu – Dekorevi Mutfak
Menü

evdekorasyonu

Aralık 12, 2018 - BLOG, Blog, Hizmetlerimiz
evdekorasyonu

Ev dekorasyonlarında öne çıkan trendler ve kullanım alışkanlıkları çağa ve günün getirdiği ihtiyaç ve estetik anlayışına göre sürekli değişir ve gelişir. Söz konusu perdeler olduğunda ise, bu değişim yalnızca desen ve renk trendlerinden ibaret değil, kullanımı geleneksel perdelere göre oldukça farklı perde modelleri bugün evlerimizi süslüyor.

Stor perdeler geçtiğimiz on yıl içinde her geçen gün biraz daha popüler hale geliyor. Modern dekorasyonlarda geleneksel tül ve fon perdelerin yerini farklı özellikleriyle öne çıkan stor perde modelleri alıyor. Peki stor perdeler neden bu kadar popüler oldu dersiniz? Dümdüz ve pürüzsüz görünümünün ortama kattığı modern ve akıcı dokusundan, kullanım kolaylığından, pratikliğinden ve ekonomik seçeneklerinden ötürü olabilir. Kısacası bugün evlerinizde ya da iş yerlerinizde geleneksel fon ve tül perdeler yerine stor perde tercih etmenizi sağlayacak pek çok farklı neden olabilir.

Aşağıda, stor perdelerin geleneksel perdelere göre avantaj ve dezavantajlarını, kullanım detaylarını, teknik özelliklerini ve yeni nesil stor perde modellerini inceliyoruz.

Neden stor perde seçmeliyim?

AKTİF PERDE – AKTİF PERDE TARAFINDAN YENİ YAPILAN PROJE: tarz Oturma Odası

Stor perdelerin en büyük avantajlarından biri pratiklik sunmaları ve kullanımlarının geleneksel perdelere göre çok daha basit olması. Stor perdeler geleneksel tül ve fon perdelerden farklı olarak, bir mekanizma ile birlikte çalışır. En basit haliyle anlatacak olursak, bir ruloya sarılarak açılan ve rulodan serbest bırakılarak kapanan stor perdeler, bu mekanizmaları sayesinde camı tamamen kaplayan ve pürüzsüz bir görünüme sahip olan bir yapıdadırlar.

Stor perdelerin kullanımmutluhome – Mutlu Home Store: tarz

Stor perde kullanımıyla ilgili en sık sorulan sorulardan biri stor perde temizliği yapılırken perdenin mekanizmasından nasıl çıkartılabileceği. Stor perdelerin belki de tek dezavantajı, geleneksel perdelerde olduğu gibi kolayca yıkanıp asılamıyor olmaları. Stor perdeleri yıkamak istediğiniz zaman önce perde kumaşını mekanizmasından ayırmalısınız; yıkadıktan sonra ise aynı şekilde takmanı

Ancak bu dezavantaja karşın stor perdelerin bir de oldukça önemli artısı olduğunu söylemeden geçmeyelim: Stor perde kumaşları geleneksel perde kumaşlarından farklı olarak özel bir dokuma tekniği kullanılarak üretilir ve bu da stor perdelerin yüzeyinde koruyucu bir doku olmasını sağlar. Hem bu doku sayesinde, hem de oldukça gergin ve düz bir yapıya sahip oldukları için, stor perdeler geleneksel perde modellerine göre daha zor ve geç kirlenir; kirlendiğinde ise perdenizi çıkartmadan elbise fırçası ile fırçayalabilir ve nemli bir bez yardımı ile asılı halde silebilir ve gündelik perde temizliğinizi bu şekilde yapabilirsiniz. Profesyonel perde üreticileri, stor perdelerin sık sık yıkanmasına gerek olmadığını, yalnızca ekstrem durumlarda yıkamak için mekanizmasından ayrılması gerektiğini belirtiyorlar.

Stor perdeler nasıl çıkarılır ve takılırmutluhome – Mutlu Home Store: tarz Pencere & Kapılar

Ancak tabi ki stor perdelerin yıkamak için nasıl çıkarılması gerektiğine de değineceğiz. Aslında zahmetli ve zor bir iş gibi görünse de stor perdeler mekanizmalarından kolaylıkla çıkarılıp takılabiliyorlar.

Stor perdeleri rulo haline mekanizmalarında tutan klemens adı verilen parçalar stor perdelerin kolayca çıkarılıp takılmasına yardımcı olan parçalardır. Stor perdelerin bozulmadan çıkarılıp takılabilmesi için dikkatli olmak gerekir, bunun için de mutlaka bir merdiven yardımıyla stor perdenin göz seviyesinde tutularak çıkarılmasını öneriyoruz. Klemenslerden tutup çıkardığınız stor perdenizi takarken de perdenin eşit oranda rulo şeklinde yuvarlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Eşit şekilde yuvarlanmamış olan bir stor perde mekanizmaya takıldığında hem kötü görünür hem de açılıp kapanırken zorluk çıkarır. Rulo haline getirilmiş olan perde tıpkı çıkarırken olduğu gibi iki yanından tutularak klemenslere rahatlıkla yerleştirilebilir.

Çift mekanizmalı stor perdeler

SEZERLER DEKORASYON VE PERDE LTD STI – ÇİFTLİSİSTEM TÜLSTOR 2033: tarz Pencere & Kapılar

Çiftli sistem ya da çift mekanizmalı stor perdeler birbirinden bağımsız iki perde grubundan oluşan stor perde modelleridir. Ön kısmı tül, arka kısmı ise fon perdeden oluşan çift mekanizmalı stor perde modelleri iki mekanizma zinciri ile fon ve tül perde yönetimlerini de bağımsız kılan bir sistemden ibarettir. Yani çiftli sistem stor perdeleri tıpkı geleneksel fon ve tül perdelerde olduğu gibi gündüz ve gece iki ayrı şekilde kullanabilirsiniz. Bir mekanizmada çiftli sistem bulunduğu için bu modeller ayrıca ekonomik bir seçenek olarak da öne çıkarlar.

Zebra perde

Armoni Perde Tasarım – Perde Modasında Zebra Perdelerin Yeri: tarz Pencere & Kapılar

Son yılların en gözde perde trendlerinden olan zebra perdeler, stor perdelerin en yeni ve şık olanlarıdır. Adını zebra deseninden alan bu perde modelleri, hareket edebilen zebra deseni sayesinde içeriye giren güneş miktarını kontrol edebilme avantajına sahiptir. Çift katmanlı bir perde sisteminden oluşan bu modeller, zebra desenlerin koyu kısımları birbirininin altına geldiğinde fon perde işlevi görürken, üst üste geldiklerinde ise şık bir tül perdeye dönüşürler.

Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?Bizimle temasa geçin!

Stor perdelerde renk ve desen seçenekleri

Armoni Perde Tasarım – Tuzla Desenli Stor Perde Çalışması: tarz Pencere & Kapılar

Armoni Perde Tasarım

Tuzla Desenli Stor Perde Çalışması

Stor perde modelleri oldukça zengin ve çeşitlidir. Genellikle spor bir şıklığı yansıttıkları ve modern ev ve ofis dekorasyonlarında kullanıldıkları için modern desenler ya da düz renkler kullanılsa da, klasik tasarımlar için de daha gösterişli ve işlemeli kumaş modelleri bulmak mümkün.

Stor perdeler yalnızca desen ve renk alternatifleri açısından değil kumaş türü açısından da oldukça zengin bir yelpaze sunuyor. Stor perdeler oldukça kalın, güneşlik veya black out perde olabilecek ışık geçirmez kumaşlardan da en ince tül perde kumaşlarından da üretilebiliyor. Stor perdeleri yalnızca estetik görünümleri için tercih edebileceğiniz gibi yazın fazla güneş alan bir odaya black out da denilen karartma perde kumaşı ile daha serin bir atmosfer kazandırmak için de tercih edebilirsiniz.

Stor perde fiyatları

Armoni Perde Tasarım – Modern ve Sade Zebra Perde Modelleri: tarz İç Dekorasyon

Stor perdeler pek çok model ve kalitede üretildikleri için belirli bir fiyat aralığından söz etmek pek mümkün değil. Ancak stor perde modellerinin en önemli avantajlarından biri geleneksel perde modellerine kıyasla daha ekonomik olmaları. Bu perde modellerinin daha ucuza mal olmalarının nedeni ise yalnızca camı kapatacak şekilde dizayn edilmelerinden ötürü pencere boyutlarında kumaş kullanılması. Geleneksel perdelerde ise, bunun aksine hem zeminden tavana uzanan hem de yan duvarları da kaplayan, üstelik bir de dökümlü olması gereken bir yapı söz konusu olduğundan çok daha fazla kumaş kullanılır ve bu da maliyeti arttıran en önemli faktörlerin başında geliyor.

Stor perdelerin spor şıklıklarından ötürü en çok modern tarzlı oturma odalarında kullanıldığını belirtmiştik. Dekorasyonda modern stile meraklıysanız Göz kamaştıran modern salon dekorasyonu örnekleri isimli yazımız da ilginizi çekebilir.

Peki ya siz evinizde stor perde tercih ediyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir