evigenişgöstermek | Dekorevi Mutfak evigenişgöstermek – Dekorevi Mutfak
Menü

evigenişgöstermek

Aralık 15, 2018 - BLOG, Blog, Hizmetlerimiz

Eviniz büyük olduğunda dekorasyonu dilediğiniz gibi yapabilirsiniz ancak ev küçükse her istediğiniz fikri hayata geçirmek zordur. Bu nedenle küçük evlerle ilgili dekorasyon fikirleri genellikle mevcut alanı olduğundan daha geniş göstermek üzerinedir. Elbette duvarları yıkmadan evi olduğundan daha büyük bir yere dönüştürmek mümkün değil. Ama doğru hamlelerle sıkışık ve klostrofobik hissedilen bir alanı rahat ve estetik olarak tatmin edici bir alana dönüştürebilirsiniz. İç mimarlar küçük alanlarla ilgili genel olarak ışığı en üst düzeye çıkarmayı ve renk kullanımınıza dikkat etmenizi önerirler. Sadece bu kadar değişiklik dahi büyük fark yaratabilir.

Bir oda yatay boyuta sahip olduğu gibi dikey boyuta da sahiptir. Oturma odanız yüksek bir tavana sahipse dikkatleri yukarı doğru çekecek şekilde dekore ederek ekstra alandan en iyi şekilde yararlanın. Tabandan tavana perdeler bu amacı gerçekleştirmek için şık bir yoldur. Başka bir fikir, dikey alanı küçük ve orta ölçekli sanat eserleri ile doldurmaktır. Bu teknik odayı gerçekte olduğundan daha büyük hissettirecektir, çünkü bakış açısını yatay alanın dışına çıkmaya davet eder.

Sonuç olarak eviniz ya da oturma odanız büyüklüğünden bağımsız olarak, işlevsel amacının dışında rahatlatıcı bir atmosfere sahip olmalıdır. Ve bazen dekorasyon ile ilgili geleneksel fikirler küçük bir alan için en iyi çözüm değildir. Bu nedenle yeni şeyler denemekten çekinmeyin.

Aşağıda küçük evleri olduğundan daha geniş göstermek için renk teknikleri, mobilya düzenleme ve akıllı aydınlatma gibi konuları ele alcağız. Derlediğimiz fikirlerin size ilham vereceğini umuyoruz.

1- Doğal ışığı en üst düzeye çıkarın

50GR Mimarlık – 5.Levent de 1+1 daire: tarz Oturma Odası

İyi bir aydınlatma, herhangi bir odadaki en önemli unsurdur ve doğal aydınlatma her zaman en iyisidir. Eviniz ne kadar lüks döşenirse döşensin, iyi aydınlatılmadığı sürece kasvetli görünmeye mahkumdur.

Güneş ışığı alan bir mekan, mevcut alanı küçük gösteren gölgeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ek olarak mümkün olduğunca en çok kullandığınız mobilya parçalarını (örneğin kanepe ya da en sevdiğiniz rahat sandalye gibi) dışarıya bakacak şekilde yerleştirin.

Pencerenin yetersiz kaldığı durumlarda ise yapay aydınlatmadan yararlanın. Tavan lambası, gömme ışıklar ve nokta aydınlatması gibi farklı ışık sistemlerini deneyin.

2- Duvarları geniş gösteren renklere boyayın

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – Ebru Erol Mimarlık Atölyesi: tarz Oturma Odası

Açık renklerin odaları daha büyük ve parlak göstermesi herkesin bildiği bir gerçektir. Aydınlık ve parlak duvarlar daha fazla yansıtıcıdır, bu da doğal ışığın yarattığı etkiyi en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur. Diğer taraftan koyu renkler, ışığı absorbe etme eğilimindedir ve alanı olduğundan daha küçük gösterir.

Küçük bir evi en geniş gösteren renk hiç şüphesiz beyazdır. Dolayısıyla en etkili çözüm için duvar beyaza boyayın. Ancak beyazı tercih etmiyorsanız diğer büyük gösteren boya renkleri arasında gökyüzünü çağrıştıran maviyi ve ferahlık hissi veren yeşili seçebilirsiniz. Tabii bu renklerin en açık tonunu kullanmak şartıyla.

Duvar kağıdı olarak ise yine koyu renklerden kaçınmanız gerekiyor. Beyaz ya da çok bir fon rengi üzerine dikey çizgiler, mekanı olduğundan daha geniş ve davetkar gösterecektir. Yatay çizgilerden ve büyük desenlerden ise uzak durun.

Ad

 

3- Evi ferah gösteren perde modelleri tercih edin

ANTE MİMARLIK – Karadavut Villa: tarz Oturma Odası

Bir odayı geniş göstermek için doğal ışığından öneminden söz etmiştik. Perdeler tüm pencereyi kaplamamış olsa dahi gün ışığını bir miktar engelleyecektir. Sonuç olarak perdeler mekana daha fazla “malzeme” ekliyorlar. Onları tamamen ortadan kaldırmak ise alanı daha basit ve ferah tutar. Yine de çoğu insan mahremiyetine önem verdiği için perdesiz evler kulağa çok gerçekçi bir çözüm gibi gelmiyor. Peki nasıl perde seçmeli? Daha önce dediğimiz gibi yatay çizgilerden kaçının, bu nedenle stor perde modelleri size göre değil. Desen olarak sadece dikey çizgilere izin var. Renk olarak ise duvarla aynı renk bir perde daha “hafif” bir etki bırakacaktır.

4- Küçük mekanları daha büyük gösteren renkleri öğrenin

Dündar Design - Mimari Görselleştirme – Villa - İç Mekan: tarz Oturma Odası

Küçük alanları daha büyük, daha geniş, daha parlak ve daha havadar gösteren renkler elbette açık tonlardır. Bununla birlikte evinizi boydan boya beyaza bürümek zorunda değilsiniz. Örneğin duvarlarda beyaz tercih ettiyseniz mobilyalarda da aynı renk ailesinden birbirine yakın tonlar kullanın. Desenler, fırfırlar ve büyük şekiller ise küçük alanlara uygun değildir.

5- Yansıtıcı yüzeyler kullanın

Mimoza Mimarlık – Phaselis Konutları Antalya: tarz Oturma Odası

Aynalı bir duvarın görüntüsünü beğenmeyebilirsiniz, ancak her zaman alanı olduğundan daha büyük gösterir. Bu nedenle aynalar küçük evlerin büyük dostudur. Aynayı gerek bir aksesuar olarak gerekse duvar kaplaması olarak kullanabilirsiniz. Mobilya ve aksesuarlar da yansıtıcı yüzeyler iyi sonuç verir.

6- Evin geniş göstermek için doğru zemin seçin

Sonraki Mimarlık Mühendislik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. – MA Evi. Tasarım ve Uygulama Projesi Sonraki Mimarlık 2018. MA House designed and applied by Sonraki Architecture: tarz Oturma Odası

Duvar rengi küçük bir evi olduğundan büyük göstermek için önemli. Peki ya zemin rengi? Her yer döşemesi evin geniş göstermeye yarıyor mu? Elbette hayır. Örneğin beyaz duvarlı odalarda kontrast oluşturmak için genelde koyu tonlu ahşap parke kullanılır. Oysa küçük bir alan söz konusunda olduğunda koyu renklerden kaçınmak gerekir. Bu nedenle parke ya da herhangi zemin kaplaması kullanıldığında açık tonlar tercih edilmelidir.

7- Mobilya düzenlemenizi en üst düzeye çıkarın.

Niyazi Özçakar İç Mimarlık – E.E. EVİ: tarz Oturma Odası

Bazen mobilyalar çok yer kaplayabilir. Bunu önlemek için örneğin çok lazım değilse sehpa kullanmayın ya da alt kısmında depolama özelliği olan bir yatak gibi çok işlevli mobilyalar kullanın. İhtiyacınız olmadığında uzağa yerleştirilebilen genişletilebilir bir yemek masası, katlanır masa ve yuvarlak masaları tercih edin.

Açık alanı en üst düzeye çıkarmak için büyük mobilya parçalarını duvarlara yerleştirin. Mobilyalarınızı odanın büyüklüğüne uyacak şekilde ölçeklendirin ve hareket alanını engellemeyin. Eşyaları yürüyüş alanından uzağa taşıyarak alanı açacak ve daha büyük hissettireceksiniz.

Mobilyaların en azından bir kısmı duvarlarla aynı renkte olmalıdır. Örneğin bir gardırop ya da mutfak dolabı gibi. Ayrıca uzun mobilyalar, tavanın gerçekte olduğundan daha alçak görünmesini sağlayabilir. Mobilyalarınız arasında bolca boşluk olduğundan emin olun. Kanepe ve koltuk seçiminizde ise açık ayaklar tercih edin. Bu özellik, ışığın mobilyaların altına süzülmesini sağlayarak odanın daha havadar görünmesini sağlar. Cam masalar da hafiflik etkisi yaratarak eşya kalabalığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir