Menü

evinizde enerji tasarrufu

Kasım 28, 2018 - BLOG, Blog, Hizmetlerimiz
evinizde enerji tasarrufu

Evinizde enerji tasarrufu sağlamanın yolları

Sanayi devriminden bu yana insanlığın en önemli gündemlerinin başında enerji yer alıyor. Bugün gündelik olarak kullandığımız, hayatımızın en temel parçası haline gelen hemen her şey enerjiye bağımlı. Üstelik bu bahsi geçen ürün ve hizmetlerin ortaya çıkışları ancak enerji üretiminin gelişimi ve dönüşümü sayesinde mümkün oldu. Örneğin sanayi devriminin dinamosu olan buharlı motorlar, yerlerini petrol ürünleri kullanan içten yanmalı motorlara bıraktıkları zaman otomobil ve diğer taşıt araçları geniş kitlelerin kullanabileceği yaygınlık düzeyine erişti. Elektriğin her evde bulunur hale gelmesi de, enerji üretimi ve dağıtımında verimliliğin belli bir seviye üstüne çıkmasıyla ancak mümkün hale geldi. Öte yandan yaklaşık iki yüz yıldır süren bu muazzam enerji atılımı, beraberinde dünya tarihinde görülmüş en büyük çevresel yıkımı da getirdi maalesef. Bugün enerjinin maliyeti ve dağıtımı gibi konular, enerjinin temiz üretimi ve verimli kullanımı konularının ardından ikinci sırada geliyor. Zira dünyayı bu süratle ve şiddetle kirletmeye devam edersek, söz konusu enerjiden yararlanacak insan neslini devam ettirmek de tehlikeye girecek.

Enerjinin sanayi tesisleri ve özellikle de taşıtlarda verimli ve temiz kullanımı, bu konunun çok büyük bir kısmını teşkil ediyor olsa da, evlerimizde elektrik tasarrufu yapmak ve basit önlemlerle daha verimli enerji kullanımını sağlamak, bireysel olarak yapabileceklerimizin yalnızca bir bölümü. Ve evimizde elektrik tasarrufunun başlangıç için son derece önemli bir nokta olduğunu vurgulayalım.

Alabileceğiniz en temel önlemlerPRODİJİ DİZAYN – ONTAN BAYRAKLI RESIDENCE: modern tarz Oturma Odası

Evinizde elektrik tasarrufu için almanız gereken en temel önlemler, elektrik israfının önüne geçme başlığı altında toplanıyor. Pek çok evde televizyona, bilgisayar ve buna benzer araçlar, kullanıldıkları süreler haricinde de çoğu zaman açık duruyor maalesef. Kullanım anları dışında bu cihazları kapalı tutmak yapabileceğiniz ilk şeydir. Elektrikli bir cihaz kullanırken, buna ihtiyacınız olup olmadığını kendinize sorun. Elektriği sınırsız ve maliyetsiz bir kaynak olarak görmeyin. Elektrik tüketimi çok fazla olmadığı halde dikkatsiz kullanım sonucu ciddi bir elektrik tüketimine sebep olan aydınlatma ürünleri de israfın fazla olduğu alanlar arasında yer alıyor. Kullanmakta olduğunuz oda dışındaki oda ve koridorların lambalarını gereksiz yere yakmayın. Yeni aydınlatma ürünleri alırken mutlaka tasarruflu ampuller tercih edin.

Tasarruflu ampul çeşitleri

ademözsöz – Pan Lamp:  tarz İç Dekorasyon

Halen pek çok evde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, klasik akkor lambalar artık üretilmiyor. Bu lambalar, kullandıkları enerjinin büyük kısmını ısıya çeviren verimsiz ürünlerdir ve özellikle yaz aylarında kullanımları büyük bir israf kaynağıdır. Akkor lambalardan sonra piyasaya çıkan tasarruflu ampuller, bugünlerde yerlerini daha da yüksek tasarruf sağlayan led lambalara bırakmaya başladılar. Ancak klasik tasarruflu ampul modelleri de, düşük maliyetleri ile tercih edilmeye devam ediyor. Ayrıca akkor görünümlü olmasına karşın led ışıklar kullanılan yeni nesil ampuller de bugünlerde bir hayli rağbet görüyor. Ampul satın alırken kutu üzerindeki yazıları, enerji sınıfını, kaç wattlık aydınlatma sağladığını dikkatle okumalısınız. Ayrıca güvenilir olmayan markalardan alacağınız ampuller, düşük maliyetlerine rağmen kısa sürede bozulmalarıyla çok daha fazla para harcamanıza sebep olabilirler.

Akıllı tarifeler

kübra meltem doğan – saklıbahçe villa 1:  tarz Küçük Mutfak

Elektrik faturalarınız abone olduğunuz tarifeye göre düzenlenir ve standart tarifeler elektrik harcamaları için tüm gün aynı fiyattan hesaplama yapar. Oysa akıllı tarife olarak da adlandırılan üç zamanlı tarifelerde geceleri daha ucuz elektrik kullanabilirsiniz. Özellikle gündüzleri çalışıyor ve evde olmuyorsanız üç zamanlı tarifeye geçmek ve çamaşır, bulaşık, kurutma makinesi gibi aletleri geceleri ucuz olduğu saatlerde çalıştırmak faturalarınızı ciddi ölçüde azaltacaktır. Üç zamanlı tarifede akşamüstü saatleri (mevsime göre farklılık gösterse de genelde 18.00-22.00 saatleri arası) elektriğin en pahalı olduğu, gece 22.00’den sonra sabaha kadar ise en ucuz olduğu saatlerdir. Tarifenizi değiştirmek için elektrik idaresine başvurmanız gerekiyor.

Karmaşık aydınlatma çözümleri

Bünyamin Erdemir Tasarım ve Uygulama – SN:AYŞEGÜL-ŞENOL GÖLCÜK/2016: modern tarz Oturma Odası

Yeni nesil konut projelerinde, özellikle de belli bir gelir grubunun üstüne hitap eden lüks evlerde, oldukça gösterişli ve karmaşık aydınlatma çözümleri görüyoruz. Bunların bazıları gerçekten başarılı ve sağlıklı bir aydınlatma sağlayabiliyor. Ancak önemli bir kısmı, oturma odalarının her yerinden fışkıran gereksiz ışıklardan ibaret oluyor maalesef. Bu tarz karmaşık bir aydınlatma sistemi kurmak istiyorsanız, öncelikle işini bilen bir uzmandan yardım almalısınız. Ve her şeyden önce ihtiyaçlarınızı doğru tespit etmeli ve bu ihtiyacın ötesinin enerji israfı olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Mutfaklarda elektrik tasarrufu

Bünyamin Erdemir Tasarım ve Uygulama – SN:Zişan-Osman KAYHAN AİLESİ/2014: modern tarz Mutfak

Gereksiz aydınlatmanın en yaygın olduğu alanlardan biri de mutfaklar diyebiliriz. Pek çok evde mutfaklarda birkaç farklı ışık kaynağı bulunur ve bunların bazıları hiçbir zaman kapatılmaz. Şık bir görüntü oluşturduğu iddia edilebilecek bu daimi ışık kaynakları, aynı zamanda ciddi bir israf kapısıdır. Bu yüzden şıklığı başka şekilde temin etmek hem sizin bütçeniz hem de dünyanın geleceği açısından daha doğru bir karar olacaktır. Buzdolabı kapaklarının gereksiz açık bırakılmaması, bulaşık makinelerinin boş kullanılmaması, çay ve kahve makinelerinin uzun saatler boş yere açık kalmaması, mutfakta alabileceğiniz diğer basit enerji tasarrufu önlemleridir.

Aydınlatmada gerekliliklere odaklanmak

VOGUE MİMARLIK TASARIM UYGULAMA – Nihat bey dairesi: rustik tarz tarz Mutfak

Aydınlatmanın iki temel amacı vardır; havanın karanlık olduğu saatlerde de hayatınızı normal şekilde devam ettirmenizi sağlamak ve göz sağlığınızı korumak. Bu iki temel prensibi hiçbir zaman unutmamalı ve yapay aydınlatma sistemlerinde bunlara odaklanmalıyız. Aydınlatmayı dekorasyonun bir parçası olarak kullanmak elbette mümkündür ancak bunun sıradan bir aksesuar ya da mobilya gibi pasif bir parça değil, her ay elektrik faturanıza yansıyan aktif bir unsur olduğunu unutmayın.

Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?Bizimle temasa geçin

Tasarrufun farklı yönleri

Elektrik tasarrufu, elektrik faturanızda ve dolayısıyla aile bütçenizde bir rahatlama sağlar ve amaçlarından biri de budur kuşkusuz. Ancak enerji tasarrufu esas olarak sürdürülebilir bir gelecek ve yeni nesillere bilinç kazandırmak için önemlidir. Elektrik tasarrufu genel olarak bunun önemli bir parçası olsa da, su tasarrufu ve diğer kaynaklardan tasarruf da önceliklerimiz arasına girmelidir. Özellikle su, muhtemelen çoğumuzun yaşamı dahilinde göreceği bir süre zarfında inanılmaz değerli bir kaynak haline gelecek. Bugünden suyu doğru ve tasarruflu kullanmak, gelecek için büyük önem arz ediyor.

Yüklü enerji tüketen ev eşyaları

ÖZHAN HAZIRLAR İÇ MİMARLIK – Çamaşır Odası: minimal tarz tarz Evler

Hepimizin evlerindeki elektrik faturalarından büyük oranda sorumlu olan belli başlı eşyalar vardır. Bunların arasında çamaşır ve kurutma makineleri önemli bir yer tutar. Yeni nesil çamaşır ve kurutma makinelerinin enerji sınıfları oldukça yüksek olsalar da, yine de yaptıkları iş gereği ciddi bir elektrik tüketimi yapmaları kaçınılmazdır. Bu yüzden bu eşyaları gereksiz yere kullanmaktan kaçınmalıyız. Temiz ve tertipli olmak önemlidir ancak hiçbir şey gibi bu eşyaların tükettiği kaynaklar da sınırsız değildir.

Basit ama etkili fikirler

Tolga Archıtects – Bakü S House: modern tarz Yatak Odası

Oturma odanızda akşam saatlerinde kahvenizi içip kitabınızı okumak istiyorsanız, güçlü bir tepe aydınlatması size yarar sağlamaz. Hatta gözünüzü rahatsız edecektir. Oysa küçük bir okuma lambası ya da abajur, size çok daha hedefli ve kaliteli bir ışık sunarken, oturma odanızın geneline de yumuşak ve göz sağlığı için olumlu bir ortam temin edecektir. Buna benzer basit ama etkili çözümleri kendi evinizde bu enerji tasarrufu konusunu ele aldığınızda siz de rahatlıkla üretebilirsiniz.

Antre, hol ve koridorlar

Evinin Ustası – Duvar Kağıtları ve Çeşitleri:  tarz Duvarlar

Evinin Ustası

Duvar Kağıtları ve Çeşitleri

Antre, hol ve koridorlar, evimizin toplamında azımsanmayacak bir alan kaplarlar. Buna paralel olarak bu alanlarda belli aydınlatma ürünleri bulunması da kaçınılmazdır. Kaçınılabilecek olansa, bu alanlardaki ampullerin gereksiz yere sürekli yanmalarıdır. Evinizin kullanılmayan ölü noktalarını gereksiz yere aydınlatmaktan kaçınmak, size toplamda ciddi bir tasarruf sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir