Menü

iç mimar

Kasım 9, 2018 - Blog, Hizmet Bölgelerimiz, Hizmetlerimiz
iç mimar

İstanbul’da iyi bir iç mimar nasıl bulabilirim?

İstanbul iç mimar bulmanın en kolay, doğru iç mimarı seçmenin ise en zor olduğu kentimizdir. Büyüklüğü ile orantılı şekilde, sayıca en çok meslek erbabı bu kentte bulunuyor. Bu durum avantajlarla birlikte bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor. İster yeni bir ev olsun isterse de eski bir evin tadilat çalışması, sizin ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek, kendi profesyonel görgüsü ile sizin beğenilerinizi harmanlayarak ortaya içinize sinen, size özgü, şık ve işlevsel bir çalışma çıkarabilecek bir iç mimar bulmanız gerekir. Kişisel ihtiyaçları göz ardı ederek standart iş yapan bir profesyonel yerine, meslek hayatı boyunca farklı stillerde çalışmalar gerçekleştirmiş, deneyimli, portfolyosuna ulaşarak önceki çalışmalarını görebileceğiniz bir iç mimar ile çok daha iyi anlaşarak, istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. DEKOREVİ  bu iş için biçilmiş kaftan; zira işinin erbabı onlarca İstanbullu iç mimar portföylerini dekorevinin yaptığı projeler sayfalarında sergiliyor. Böylece ilginizi çeken bir iç mimari çalışmasının birçok fotoğrafına Dekorevi ne ulaşabilirsiniz

İç mimar kimdir, ne iş yapar?

Şehrin inşaat sektöründe bu denli faal olması sonucunda, yalnızca inşaat mühendislerine ve mimarlara değil, iç mimarlara da büyük görev düşüyor. İç mimar, mimar tarafından tasarlanmış ve mühendisler tarafından inşa edilmiş bir yapının içinde yer alan bölünmüş ya da bölünmemiş mekanları ihtiyaçlar doğrultusunda tasarlayan ve bu tasarımın uygulanmasından sorumlu olan kişidir. Bu iş oturma odası ve YATAK ODASI gibi iki mekanın birbire göre konumlarını tasarlamak gibi kaba bir işi de, aydınlatmanın, mobilyaların ve tüm dekoratif aksesuarların seçilmesi ve konumlandırılması gibi ince işleri de kapsar. Dolayısıyla iç mimarlar mimarlara göre çok daha fazla detayla uğraşırlar.

İç mimarlar, mimarlar ve mühendisler birlikte çalışan, birbirlerini tamamlayan meslek sahipleridir. Bir yapının A’dan Z’ye anahtar teslim tamamlanması, işlevsel ve şık görünümlü olması bu meslek sahiplerinin beraberce çalışması sonucu ortaya çıkar. İç mimarlık sıklıkla dekoratörlük ile karıştırılan bir meslektir. Oysa ikisi arasında çok büyük farklar vardır ve kısaca diyebiliriz ki, iç mimarlık dekorasyonu da içine alan, çok kapsamlı bir disiplindir. İç mimarlar üniversitelerin iç mimarlık bölümlerinde dört yıllık lisans eğitimini tamamlamış kişilerdir. İç mimarlık mesleği bir yapının iç mekanlarının duvarlarını, tavanını, zeminini, doğal ve yapay aydınlatmasını, havalandırmasını, ergonomik yaşam alanı tasarlanmasını, ürün, dekoratif obje ve mobilyaların konumlandırılıp tasarlanmasını kapsayan bir meslektir. İç mimar için bir mekanın göze güzel görünmesini yeterli değildir; aynı zamanda merkanın işlevsel, ergonomik ve uzun ömürlü olmasını da hedefler.

İstanbul’da bir iç mimarın ne gibi lisans ve sertifikalara ihtiyacı vardır? Hangi projeler için özel izinler gereklidir?

Bir iç mimar ile çalışmanın maliyeti, gerçekleştirilecek projenin büyüklüğü, içeriği ve kullanılacak malzemeler doğrultusunda değişkenlik gösterecektir. İç mimarlar farklı ücretlendirme yollarına başvurabilir. Kimi anahtar teslim fiyat verirken kimi ise malzeme alımlarını fiyatlandırmanın dışında bırakarak metrekare ücreti, saat ücreti ya da tasarım ücreti gibi farklı bir fiyatlandırma şeklini tercih edebilir. İç mimarla çalışmak demek, çalışma esnasında ya da sonrasında oluşabilecek hataların asgari düzeyde olduğu, kısa vadede yeniden bir renovasyon gerektirmeyecek, uzun ömürlü, işlevsel, ergonomik ve kusursuz bir görsellik sunan özel bir çalışma demek; kısacası bir iç mimar ile çalışarak uzun vadede tasarruf sağlamış olursunuz. Ücretlendirme konusunda daha detaylı bilgilere ihtiyacınız varsa, işte bu noktada yine homify portalı işin içine giriyor; çünkü DEKOREVİ ile doğrudan iletişime geçerek ücretlendirme konusundaki sorularınızı bizzat kendilerine sorabilirsiniz. Ayrıca, işin niteliği ve bütçesini belirleyerek DEKOREVİ üzerinden teklif sunmanız ve/veya ücretsiz danışmanlık talebinde bulunmanız da mümkün.

İstanbul’un büyümesi ve şehrin şekil değiştirmesi yüzyıllardır devam ediyor olsa da, 20. yüzyıl itibarıyla Anadolu’dan olan göçün sonucunda şehrin büyüklüğü muazzam boyutlara ulaşmış, yer yer çarpık kentleşmeyi de beraberinde getirmiştir. Kentsel Dönüşüm adıyla bildiğimiz 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanun, depremlerde yıkılma riski taşıyan tüm binaların komple yenilenmesini ve şehrin birçok yerinde depreme dayanıklı, modern yapıların inşa edilmesini sağlıyor. Son yıllarda sıklıkla inşa edilen gökdelen tipi yüksek yapılar ise nüfusun hızlı büyümesi göz önüne alınarak yaygınlaşmış durumda. Şehrin hızla genişlemesinden kaynaklanan konutlaşma, genellikle şehir dışına doğru ilerliyor.

Bir iç mimara sorabileceğiniz sorular

İstanbul’da herhangi bir iç mimar ile anlaşmadan önce ona sorulacak temel sorular elbette talep edilen iş doğrultusunda hazırlanacak bir zaman çizelgesi ve maliyet planıdır. Bu konularda anlaşma sağlanması halinde, söz konusu uzmanın önceki işlerindeki referansları da talep edilebilir. Sonuç itibarıyla önemli olan hem sizin aklınız dakine uygun bir işin ortaya çıkarılması, hem de bu işin mümkün olan en düşük maliyetle gerçekleştirilmesidir. Bu bağlamda İstanbul ve çevresinde iş yapan birkaç farklı iç mimardan fiyat ve proje teklifi alarak kararı karşılaştırmalı olarak vermek de gereklidir. Ayrıca kimi iç mimarlar doğrudan doğruya müşterinin talepleri doğrultusunda son derece esnek davranarak, herhangi bir tarz, biçim ya da malzeme seçimini dayatmaz ken, kimileri işin tamamen kendilerine bırakılmasını tercih ederler. Bu anlamda da bir iç mimarla sözleşme yapılmadan önce sorulacak en temel sorulardan biri profesyonelin bu anlamdaki tavrının ne yönde olacağıdır. Aynı biçimde işi yaptıracak olan kişinin de konuyla ilgili kendi fikirleri varsa çok ünlü ya da ilkelerinden ödün vermeyen bir uzman yerine daha esnek çalışma prensiplerine sahip ve müşterinin taleplerine duyarlı olan bir şirket ya da şahısla anlaşma sağlamaya çalışması çok daha mantıklı bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Müstakil ev, apartman dairesi, ofis ya da buna benzer tüm diğer mülklerin iç dekorasyonunda az çok yukarıdaki önerilerin takip edilmesi en olumlu sonucu almak açısından elzemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir