Ahşap Merdivende Ağaç Seçimi

Evlerin süsü olan ahşap merdivenler, doğallığı ve sağlığı ile dikkat çekiyor. Buna dayanarak evimize ahşap merdiven yaptırmaya karar verdik diyelim. Peki, ağaç cinsi seçilirken nelere dikkat etmek gerekiyor? Ne tür ağaç tercih etmeli ve hangi ağaçlar ahşap merdiven için avantajlıdır? Tüm bunlar, ahşap merdiven siparişinizi verirken karşınıza çıkacak sorulardır. Öncelikle şunu düşünmelisiniz ağaç seçiminde. Evinizde ayakkabı ile dolaşıyor musunuz? Buna göre yumuşak ya da sert ağaç türleri arasında seçim yapmanız önerilecektir. Ayakkabı tabanı sert bir yüzey olduğundan, sert ağaç türleri tercih edilerek, daha uzun süreli kullanım garantilenebilir.

ahşap-merdiven-hangi-agactan-olmalıEvinizde ayakkabı kullanmıyorsanız tercih edebileceğiniz en iyi yumuşak ağaç türü 1. Sınıf Çam ağacı olacaktır. Bir yumuşak ağaç türü olarak en az sert türler kadar dayanıklı olmakla birlikte, yüzey çiziklerine daha müsaittir. Bu sebeple dış mekânlarda özellikle zeminde kullanımı önerilmemektedir. Neme karşı da son derece dayanıklıdır. Hatta sert ağaç türü olan kayından daha dayanıklı olduğu söylenebilir. Diğer yumuşak ağaç türü olan ekstra Çam ağacı da hemen hemen benzer özellikler göstermektedir. Ahşap merdiven seçiminde bu iki tür çok da cazip olmayabilir, şayet evde ayakkabı ile dolaşıyorsanız ya da sert tabanlı ev terliği ve benzeri kullanıyorsanız.

Sert ağaç türlerinden bahsetmek gerekirse, daha fazla seçenek olduğunu söylemek gerek öncelikle. Kayın ağacı, Meşe ağacı, Sapelli ağacı, Merbau ve Iroko ağacı, tercih edebileceğiniz sert zemin imal seçenekleridir. Kayın ağacı merdivenlerde ya da dış cephe kaplamalarında çok fazla tercih edilmeyen bir türdür. Çünkü neme ve suya karşı fazla dayanıklı değildir. Bu da kısa süreli ahşap kullanımı anlamına gelecektir. Meşe ağacı ise bu alanda en çok tercih edilen ağaç türüdür. Tarih boyunca merdiven ve benzeri tüm alanlarda en çok kullanılan ağaç türü olmuştur. Çünkü su ve hava koşullarına karşı son derece dayanıklıdır. Elastikiyet, burkulma ve büzülme gibi özelliklerinin neredeyse sıfır olması ise sağlam ve dayanıklı olduğunun göstergesidir. Fiyatı genellikle kayın ağacına göre yüksek olsa da, en sağlam ve doğru seçim olacaktır.