Hygge nedir? Hygge ev dekorasyon stilinin şifrelerini ve felsefenin temelini anlatıyoruz. Bu mutluluk sanatı, huzuru evinize getirecek. İşte Hygge

HYGGE NEDİR? *

2016 yılında Oxford Üniversitesi tarafından yılın kelimesi adayları arasında yer alan Hygge sözcüğü, yalnız ya da arkadaşlarla birlikte en basit anların bile keyifli bir ritüele dönüştürülmesini ifade ediyor.

Hygge, tek başına bir anın nasıl yaşandığını tanımlamaktan çok daha fazlasını anlatıyor. Norveç dilinden gelen kelime tam anlamıyla “well-being” anlamına geliyor.

“Hygge” diye yazılıyor, Türkçe’de “Hüge” diye okunuyor. Norveç dilinde huzur anlamına gelen bu kelimeye esas hayat veren ise Danimarkalılar. Evde mutluluk sanatının kuzeyden gelen küçük sırlarını tekrar keşfedelim.

HYGGE FELSEFESİ *

Evde rahatlık, konfor ve sıcaklık gibi olgulara odaklanan Hygge tüm İskandinav ülkelerinin de yaşam felsefesi.

Hayatın koşuşturmacası içinde anı durdurup basit ama bize huzur veren şeyler ile mutlu olma sanatını tüm yaşam alanlarınıza adapte edebilirsiniz.

İskandinav stili ev dekorasyonu

HYGGE EV DEKORASYONU *

Aydınlatmadan mobilya ve dekorasyon renklerine kadar her şey bu basit mutluluk formülünün anahtarı olabilir. Küçük şeylerden mutlu olmayı hedefleyen Hygge stilinde dekorasyon; yumuşacık battaniyeler, minderler, mumlar ve kilimler gibi objelerle sıcaklık hissini artırmaya odaklanıyor.

Doğayla bütünleşerek konfor, rahatlık, uyum ve sadelik anlayışıyla kurgulanan yaşam alanları; şömine başında kitap okumak, en sevdiğiniz pijamanız ve bir bardak sıcak çikolata eşliğinde arkadaş sohbetleri yapmak, şarkı söylemek gibi mutluluk verici aktivitelere sahne oluyor.

BİR YAŞAM TARZI *

Hygge yaşam tarzı için büyük bütçeler ayırmak da gerekmiyor. Her şeyin aşırı ve çok hızlı tüketildiği günümüz dünyasında yavaşlayın ve basit şeylerin tadını çıkarın.

HYGGE STİLİ EV DEKORASYONUNUN ŞİFRELERİ *

  • Yapay kürk, çok kalın örgüler ve peluşlar… Sarıp sarmayan ve sıcaklığı artıran tekstillere odalarınızda daha fazla yer açın.
  • Nude ve pastel tonları ham ahşap yüzeylerle buluşturun.
  • Yumuşak ve sıcak ışık veren ampuller, bol ışıltılı ışık selleri kullanın.
  • Yuvarlak hatlı ve bol minderli oturma birimleri ile konforu artırın.

Dağ evinde İskandinav esintileri

EVDE MUTLULUK SANATI: HYGGE *

1. MUTLULUK YUVASI Dünyanın en mutlu insanları olarak ün salmış olan Danların evlerini de birer mutluluk yuvasına çevirmeleri pek de şaşırtıcı değil. Keyif denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de mekanın 4. boyutu da diyebileceğimiz tekstiller. Pofidik yastıklar, yumuşacık battaniyeler her yeri doldurabilir.

2. BASİT OLAN GÜZELDİR Nasıl mutlu olunur? Cevabı aslında hiç de zor bir soru değil. Hygge felsefesine göre mutluluğun en basit formülü küçük şeylerdir. Bu sebeple yaşam alanlarında da minimalist bir duruş dikkat çekiyor. Az ama öz olan dekorasyonda yer alıyor.

3. KİMLE HYGGE’LEMELİ? Hayat her zaman dostlarla, ailenizle güzel. Bu sebeple büyük sofralar, kalabalık yemek masaları da bu felsefesinin ayrılmaz bir parçası.

4. KARANLIĞIN İLACİ Erken kararan kısacık kış günleri, karanlık-gri gündüzler ruh halinizi hiç de bozamaz. Güneşin olmaması demek yaşam alanlarında güneş kadar sıcak köşeler yaratmayacağınız anlamına gelmiyor. Listenin başında ise evi çeşit çeşit mumlarla donatmak yer alıyor.

5. BEN VE KEYFİM! Merkezde tam olarak keyifli anlar var. Sabah uyanır uyanmaz yumuşacık tüylü terlikleri ayağınıza geçirip güne ev yapımı kek ve sıcak bir kahve ile uyanmak kadar keyifli ve basit. Yani herkes yapabilir!

6. TERMOMETRE AYARI Mekanın sıcaklığını en iyi yükselten şeylerden biri dokular olduğu için iri örgüler, ahşabın dokusunu hissettiğimiz rustik-İskandinav mobilyalar, panel görünümlü duvar kağıtları dekorasyonun olmazsa olmazlarından.

7. DÜZEN ŞART Eviniz ne kadar dağınıksa ruh haliniz de o kadar dağınık olur. Dikkatinizi dağıtan detaylar ve fazlalıklar huzura giden yolu kapatabilir. Bu sebeple fazlalıkları periyodik olarak atın, işlevsel mobilyalara, bol bol düzenleyicilere evde yer açın.

8. HOBİ KÖŞELERİ Kendinize zaman ayırın, özel ilgi alanlarınız neler, nelerden hoşlanırsınız keşfedin. Ya da yepyeni bir şey öğrenmek üzere evde hobi köşeleri kurgulayın.

9. HEP Mİ EVDEYİZ? Hygge sadece evde keyifli vakit geçirmek anlamına gelmiyor aslında. Serin ama güneşli bir kış gününde, eğer sıkı giyinirseniz, dostlarınızla bir kır pikniğine gitmek de bu günü unutulmaz kılabilir. Bol oksijen tek başına da mutluluk kaynağı.