Duşakabinin banyomuzdaki yeri - Dekorevi Mutfak Duşakabinin banyomuzdaki yeri - Dekorevi Mutfak
Menü

Duşakabinin banyomuzdaki yeri

Aralık 22, 2020 - Blog, Hizmet Bölgelerimiz
Duşakabinin banyomuzdaki yeri

Duşakabinin banyomuzdaki yeri

Levent Villa Endüstriyel Banyo Udesign Architecture Endüstriyel

Banyo kabin modelleri, işlevsel unsurları aksatmayacak şekilde dekorasyon stiline uygun seçilmelidir. Eğer duşakabin almak istiyor ve hangi modeli alacağınıza karar veremiyorsanız, kullanım ihtiyaçlarını muntazam karşılayan modellerle ilgili yazımız size hitap edebilir. Duşakabin modeli seçimi yapılırken ebatlardan forma bazı unsurlara dikkat etmek gerekecektir. Azami ölçülerde göz önünde bulundurmanız gereken detaylar, uzun vadede iş yükünü kaldırır, olası kusurlarla ekonomik açıdan cebinizi yakmaz. Banyo kabin modelleri için malzeme türlerine modeller ayrılmaktadır. Daha mat ya da şeffaf görünüm kazandıran cam türleri, buzlu cam duşakabin ya da renkli cam çeşitleriyle de dekorasyonun stil ya da tarzına bağlı olarak belirlenebilir. Banyonuzda uygulanacak duş teknesi alanı ebatları ölçülerek buna uygun modellere bakabilir ya da banyonuza özel bir duşakabin modeli sipariş verebilirsiniz. homify’da ilham veren çalışmalar için banyo aksamları sekmesine tıklayarak ilgili örnekleri görebilir, şehrinizde bulunan profesyonellere ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda duşakabin alırken nelere dikkat edilmeli gibi hususlara yer verdik, alt başlıklarımızı gözden geçirebilirsiniz.

Banyodaki konum

sur duşakabin asur duş kabin sist Akdeniz

Duşakabin modelleri seçilirken, banyodaki konumuna göre form kararları verilir ya da ebatlandırılır. Öncelikle banyodaki konumu göz önünde bulundurmalısınız. Küçük ya da dar bir banyoya sahip olabilirsiniz. Geniş banyolar için taban alanı daha fazla yer kaplayacak duşakabin modellerini kullanmak alan tasarrufu için herhangi bir risk taşımaz.

İşlevsel kullanım

Gold Towers Konut Modern Banyo Treso İç Mimarlık Modern

Banyo elemanlarının asıl işlevi için kullanım alanı ihtiyacı göz ardı edilemez. Dolayısıyla banyodaki kullanım alanına göre çok daha büyük bir duşakabin modeli siparişi vermek mali açıdan ve kullanışsızlık açıdan zarara uğramanızı sağlar. Mevcut banyo alanına göre daha küçük bir duşakabin modeli siparişi de sorun yaratacaktır. Duşakabin modelinin asıl işlevinden yeterince faydalanmanızı engelleyecek bu hususlara dikkat edebilir, siparişi vermeden önce alan kullanımı ile ilgili doğru ölçülerin alınmasını sağlayabilirsiniz. Milimetrik ölçülerin alınması ile doğru ve ölçülü ebatlandırılan duşakabin modeli için sipariş verebilirsiniz.

Malzeme kalitesi

Banyo Minimalist Banyo homify Minimalist

Duşakabin alırken nelere dikkat edilmeli? sorusunun cevaplarından biri de elbette malzeme kalitesidir. Özellikle duşakabin modellerinin hareketli bölümleri zamanla arızalanır ve kullanışsız hale gelir. Bunu önlemenin yolu ise başlangıçta duşakabin modeline karar verirken malzeme unsurlarını göz önünde bulundurmaktır. Duş kabinleri modelleri için konumun bir hayli önemi olduğuna değindik. Peki ya malzeme kalitesi nasıl olmalı? Kompakt duşakabin modelinin hareketli bölmelerinde kullanılmakta olan malzeme detaylarını göz önünde bulundurabilir, sürgülü ya da oynar cam kapıların eklemlerinin sağlamlık ve dayanıklılık unsurlarına odaklanabilirsiniz. Eğer uzun vadede sorun yaratmayacak ürününüzün asıl işlevinden yeterince yararlanamayacaksanız yapacağınız masraflar sizi maddi zarara uğratabilir. Dolayısıyla özellikle duşakabin modellerinin hareketli bölmelerinde kullanılan malzeme dayanıklılığını kontrolden geçirebilirsiniz.

Montaj

Levent Villa Endüstriyel Banyo Udesign Architecture Endüstriyel

Duşakabin modeline karar verirken montaj aşamasında nem oranı dağılımını göz önünde bulundurmalısınız. Nem oranı dengesini koruyacak, sıvıyı hapsedecek ve duşakabin dışına suyun taşmasını önleyecek şekilde profesyoneller tarafından dizayn edilmelidir ve buna göre montaj yapılmalıdır. Duşakabin modeli üzerinde eğer boya malzemeleri kullanılıyorsa, bunların da dayanıklılığı uzun vadede akmayacak ya da çatlamayacak özelliklere sahip olması gerekir. Kaplama malzemesi ya da boyaların uzun vadede akmayacak ya da zeminin bozulmayacak malzemelerle uygulanması gerekir.

Su sızdırmazlık

DUŞART DUŞAKABİN Akdeniz Banyo DUŞART DUŞAKABİN Akdeniz

Montaj sırasında kullanılan fitil ya da silikonların dayanımı kuvvetli ve uzun vadeli kullanım olanaklarına uygun olması gerekir. Duşakabin dışına suyun sızmasına imkan vermeyecek şekilde dizayn edileblecek malzeme özellikleri özel olarak üretilmektedir. Aksi durumda banyonuza sızabilecek su miktarı, tüm yapılan işlerin başarısız bir sonuca varmasını sağlayacak, kusurların düzeltilmesi için yeni baştan dizayn edilmesi ya da ekstra masraf çıkmasını sağlayacaktır. Bu resimdeki buzlu cam duşakabin gibi modeller yüksek tasarımlarıyla su sızdırmaya karşı oldukça dayanıklıdır.

Ebatlar

Kalafatoğlu Villa İç Mekan Modern Banyo VERO CONCEPT MİMARLIK Modern

Cam duşkabin modeli yaptırmak isteyebilirsiniz. Duşakabin ölçüleri uygulanacak banyo alanı doğru ölçülendirilerek milimetrik hesaplara göre verilmelidir. Montaj esnasında herhangi bir sıkıntı oluşturmayacak şekilde doğru ve ölçülü alınan kararlar ile banyonuzu daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Banyonuzda eğer mevcutsa küvet modeli ile diğer banyo elemanlarını göz önünde bulundurabilir, cam duşakabin modeli ile diğer banyo elemanları ilişkilerini göz önüne alarak doğru planlama yapmanız gerekebilir. Yalnızca küvet alanı ile kalmamakla berabet, klozet alanı ya da lavabo alanını işgal etmeyecek geçiş mesafeleri bırakmanız gerekir. Ortalama bir boy ve kiloda bir insanın koridor geçiş mesafesi 70 cm. olarak alınır. Dolayısıyla duşakabin modeli tasarımını sipariş etmeden önce doğru ölçülendirerek konuma göre milimetrik ebatlandırmalı ve kabine giriş ya da çıkış mesafesini ortalama bir insanın geçişini kolaylaştıracak şekilde dizayn etmelisiniz.

Modern Evler Casas inHAUS Modern

Kapı alternatifleri: Sürgülü ya da açılır kanatlar

Altındağ Prestij-1 Konutları Modern Banyo VERO CONCEPT MİMARLIK Modern

Duşakabin modellerine karar verirken milimetrik ölçüleri aldığınız, banyoda doğru konumu belirlediniz ve uygulanacak malzeme kararlarını aldınız. Banyoda duşakabin modelinin konumlandığı alan size kapı modeli için fikir verecektir. Aynı zamanda duşakabin modeli için ayrılan alan eğer geniş ise çift açılır kapı modeli yapmanız uygun olacaktır. Burada kullanım alanı, ebatlar fikir vermesi açısından kullanılacak materyale göre kapı modeli seçmenize yardımcı olacaktır.

Sürgülü kapı modelleri alan tasarrufu sağlar. Açılır kanat kapı modelleri ise kanadın açılış mesafesinden ötürü biraz daha fazla yer kaplar. Eğer küçük bir banyoda alan tasarrufu yapmak istiyorsanız cam sürgülü kapı sistemleri ihtiyacınızı karşılayacaktır. Tek kanatlı açılır cam kapı kanadı ya da çift kanatlı cam kapı kanadı gibi alternatifler mevcuttu. Banyodaki alanları kullanım şartları ve plana göre tek aksta cam kullanılmayacak şekilde bir geçiş mesafesi ayırabilirsiniz. Banyonuzda uygulanacak stil ve tarza göre malzeme ve model kararlarını verebilirsiniz.

Formlar

Banyo Dekorasyonları Kolonyal Banyo Banyo Tadilatları Kolonyal

Kare ya da dikdörtgen formlar duşakabin banyo modelleri için sıklıklar kullanılmaktadır. Eğer banyonuzda geniş bir alan mevcut ise dikdörtgen form kullanıcı ihtiyaçlarını muntazam karşılayacaktır. Bazı banyolarda küvetler için yer olmaz. Özellikle kalabalıklaşan şehir hayatını seçenler için küvet keyfi söz konusu olmayabilir. Buna rağmen konfor sağlayacak kompakt duşakabin modelleri ya da duş tekneleri arzu edilen formlarda dikdörtgen ya da kare tasarımlarıyla kullanıma elverişlidir. Küçük ya da dar alanlarda kare formların ağırlıklı kullanılabileceği gibi, köşe ya da kenarlar için alan tasarrufu sağlayacak şekilde duvar alanları sınırları içinde şekil kazandırılabilir.

Duşakabin temizliği

Country house Kırsal Banyo Murat Aksel Architecture Kırsal/Country Ahşap Ahşap rengi

Hem kolay hem de pratik yöntemlerle duşakabin temizliği yapmanızı sağlayacak koşullar oluşmalıdır. Bunun için duş teknesi modelinde kullanılan malzemeleri tahriş etmeyecek ve hijyenik koşulların sağlanabileceği temizlik ürünleri malzeme türlerine göre temin edilmelidir. Duşakabin modelinde iki kapılı ya da sürgülü kapı sistemi tercih etmiş olabilirsiniz. Cam materyal için kullanımı uygun olan temizlik ürünleri kullanabilir, doğal ve zarar vermeyen temizlik işlemleri için başucunuzda sirke bulundurabilirsiniz. Hem kimyasallar gibi zarar vermeyecek hem de muntazam hijyenik koşulları sağlayacak doğal ürünler kullanmak istiyorsanız, saf sirke ile karbonatı karıştırarak duş kabinini silebilirsiniz. Macun kıvamına gelen saf sirke ile karbonat karışımını bir sünger yardımı ile zeminlere sürebilirsiniz. Bu aşamada bir süre bekleterek kalıcı lekelerin suyla ve süngerle ovularak temizlenmesi işlerinizi kolaylaştıracaktır. Duş başlığı ve tekne temizliğini ihmal etmeyin. Duvar fayanslarında eğer mevcutsa küflerden mutlaka kurtulun. Hem hijyenik koşulların hem de sağlıklı bir yaşam için ideal temiz ortamın hazırlanması gerekir. Hijyenik koşulların sağlandığı bir banyo, daha ferah bir atmosfer oluşturur ve huzur verir.

Garanti koşulları

Banyo Cam Kapıları Creative Duşakabin Akdeniz

Duşakabin modeli alacağınız satıcı firma hakkında fikir sahibi olmanızı gerektirecek kadar araştırma yapabilirsiniz. Duşakabin modelinin alınacağı firmanın tecrübesi, üretim yöntemleri, işçilik, malzeme kaliteleri, sektörde hizmet verdiği süre ve servis hizmetleri gibi ana hususları gözden geçirerek karar vermenizi öneririz.

Firma tecrübesi

Deniz Yıldızı Evleri Modern Banyo Merve Demirel Interiors Modern Seramik

Ürünün garanti koşullarını gözden geçirin ve servis hizmetlerinin daha sonra size sorun çıkarmayacak şekilde hizmet vereceklerine dair bilgi ve güven sahibi olun. Bu şekilde uzun vadede olası aksaklıklar için bir güvence temin etmiş olursunuz. Üretim ve montajı yapan firmanın tecrübesi, işle ilgili karşılaşılacak tüm problemlere hakim ve çözüm odaklı iş yapmalarının referansı olarak alınabilir. Üretim yöntemleri, malzeme kalitesi gibi unsurlar ise uzun vadede ürünün kullanım şartları, dayanıklılığı hakkında fikir verecektir.

 

– Teknesiz duşakabinler

BİR REZİDANS RÜYASI Minimalist Banyo ZEN ZEN İÇ MİMARLIK Minimalist

İLETİŞİM İÇİN 05416984848 NOLU TELEFONDAN İLETİŞİM KURABİLİRSİNİZ.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazışmaya başla
💬 Merhaba nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba 👋
Tüm sorularınız için buradayım.