Evinizden tozu sonsuza dek çıkarmak için 6 ipucu - Dekorevi Mutfak Evinizden tozu sonsuza dek çıkarmak için 6 ipucu - Dekorevi Mutfak
Menü

Evinizden tozu sonsuza dek çıkarmak için 6 ipucu

Kasım 28, 2020 - BLOG, Blog
Evinizden tozu sonsuza dek çıkarmak için 6 ipucu

Ev temizliği profesyonel bir şekilde yapılmadığında dekorasyonunuzun zarafeti ve estetik görünümü de istediğiniz gibi olmayacaktır. Toz almak veya salonunuzda yer alan rafların tozunu almak için püf noktalarını bilmeniz size avantaj sağlayacaktır. Oturma odası gibi en fazla kullanılan yaşam alanlarında mobilyaların toz tutmaması için evi havalandırırken sineklik kullanmak gereklidir. Evde toz olmaması için pencerelere veya kapıya sineklik monte etmek evinize toz girmesini önleyecektir. Evde toz olmaması için ne yapmalıyız sorusunun bir diğer cevabı da periyodik olarak toz almak ve temizlik yapmak olacaktır. Oturma odası ve salon gibi en fazla kullanılan yaşam alanlarında günlük toz almak ve temizlik yapmak evinizde toz olmaması için yapmanız gereken işlemlerin başında gelmektedir. Bu işlemler dışında kapsamlı ev temizliği yaptığınızda da evinizde toz olmayacaktır. Baştan aşağı ev temizliğini kusursuz olarak yapmak için ” Kapsamlı ev temizliği nasıl yapılır? ” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hepimizin isteği şık ve düzenli bir eve sahip olmak, rahatça yaşamak ve sevdiklerimizi evimizde güzelce ağırlayabilmektir. Ancak arkadaşlarımız ve ailemizi yaşam alanımıza davet etmek için öncelikle temiz bir ev şart. Ev temizliği bir sorun, zira ne kadar silersek silelim her köşe bucak yine de tozlanır. Temizliği her gün tekrarlasanız dahi tozdan ebediyen kurtulmak imkansız. Madem tozdan ve kirden kurtuluş yok, o halde toz almayı daha pratik hale getiren bazı tüyolar bulabiliriz. Aşağıda hayatınızı kolaylaştıracak bazı öneriler derledik. Bu bilgilerle tozun temizlenmesi çok daha pratik olacak. Şimdi sırayla göz atalım.

Raf temizliği

Klasik Oturma Odası homify Klasik

homify

HOMİFY

Salonda yer aşan rafların temizliği düzenli olarak yapılmalı ve tozlanması önlenmelidir. Aksi durumda tozların oluşturacağı kalıcı kir nedeni ile raflarınız ve raflarda yer alan aksesuarlarınız kötü bir görsel oluşturacaktır.

Renkli dekorasyonların temizliği

Akdeniz Oturma Odası homify Akdeniz

homify

Dekorasyonunuzda çok sayıda rengi aynı anda kullanmışsanız profesyonel toz alma cihazlarını kullanarak temizlik yapmalısınız. Bu sayede tüm renkler canlı ve göz kamaştıracak bir şekilde dekorasyon içerisinde yer alacaktır.

5 değerlendirme

Mimarlar
İstanbul, Türkiye

 

Günlük toz alın

Klasik Oturma Odası homify Klasik

homify

 

Evinizde günlük olarak toz alma işlemi yaptığınızda herkesin hayran kalacağı temiz bir eve sahip olursunuz. Profesyonel temizlik yöntemleri ve doğru araç gereçleri kullandığınızda pırıl pırıl bir eviniz olacaktır.

Beyaz dekorasyonların temizliği

KONSEPT YAPI YILDIZ PARK ÖRNEK DAİRE Modern Balkon, Veranda & Teras nihle iç mimarlık Modern

nihle iç mimarlık

KONSEPT YAPI YILDIZ PARK ÖRNEK DAİRE

DEKOREVİ

Beyaz ağırlıklı oturma odalarını temizlerken profesyonel ev aletleri kullanmanız gerekecektir. Tozlanma, en fazla beyaz renklerde kendini belli edeceği için profesyonel ev temizlik aletleri ve toz alma aletleri kullanmanız çok önemlidir.

​1- Gereksiz eşyalardan kurtulun

homify

homify

Toz almakla ilgili en kalıcı çözüm eşyalardan kurtulmaktır! Kulağa çılgınca gelse de aslında çok mantıklı bir öneri. Kullanmadığınız, artık ihtiyaç duymadığınız şeylerden kurtulursanız toz tutacak ve dolayısıyla silmeniz gereken eşyalar azalır. Sadece temizlik açısından değil, hareket alanınız da büyür. Günümüzde dairelerin giderek küçüldüğü hesaba katılırsa tıkış tıkış eşya yüzünden yaşam alanınızda boğulacak gibi olursunuz. Kısacası gereksiz nesnelerden kurtulmanın pek çok yararı var. Bu nedenle uzmanlar belli aralıklarla evinizin düzenini yenilemenizi öneriyor.

​2- Perdeler için elektrikli süpürge

homify: modern tarz , Modern

homify

 

Toz birikimi deyince genellikle raf içi ve mobilyaların üst kısmı akla gelir. Oysa aklınıza gelmeyen pek çok şey de tozlanır. Bunlardan biri perdedir. Perdeleriniz sentetik ya da stor perde olsa dahi elektrik süpürgesi ile tozunu alabilirsiniz. Perde dışında yatağınızdaki tozları da elektrikli süpürge ile çekmek mümkün. Tabii ki zeminde kullandığınız fırçayı yatağınıza sürmeyeceksiniz. Elektrikli süpürgelerin yanında pek çok aparta olur. Bunlardan bir fırçayı yatak için diğerini de perde için kullanabilirsiniz.

Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

​3. Suya yumuşatıcı ekleyin

homify: modern tarz , Modern

homify

 

Toz alma işlemi için öncelikle kuru bir bezle tozlu yüzeyi silerek daha sonra nemli bir bezle üzerinden geçersiniz. Bazen sadece fırça ile toz alır bazen de fırça ile uğraşmadan ıslak bir bezle tozlu yüzeyi silebilirsiniz. Ancak en etkin çözüm ilk cümlede belirttiğimiz gibidir. Kısacası toz alırken de işin içine su ve bez giriyor diyebiliriz. Peki madem ıslak bir bezle siliyoruz, neden sildiğimiz yüzeyler mis gibi kokmasın? Bunu sağlamak için tek yapmanız gereken suya birkaç damla yumuşatıcı eklemek. Böylece tozunu aldığınız tüm mobilyalar şahane kokacak.

​4. Özel aparatları bir kenara bırakın

homify

homify

 

Toz almak için piyasa pek çok özel fırça, bez veya sıvı ürün bulabilirsiniz. Tüm bu ürünler elbette işe yaramaz değil. Ancak toz almak için ekstra masraf yapmak kulağa hiç akıllıca gelmiyor. Zira bu özel ürünlerin sağlayacağı temizliği evde var olan eşyalarla da sağlayabilirsiniz. Örneğin mikrofiber bezler toz için etkili olmakla birlikte artık kullanmadığınız eski bir çorabı da toz almak için kullanabilirsiniz.

​5. Zor bölgeler için fırça kullanın

natural wood trook dustpan & brush Fate London Rustik

Fate London

natural wood trook dustpan & brush

Ne yazık ki toz zerrecikleri evinizde belli noktalara yerleşmez aksine tüm köşe bucak toz alır. Bununla birlikte bazı bölgelerde daha fazla toz birikebilir. Çünkü bu tür yerler temizlenmesi zor köşelerdir. Dolayısıyla bu alanları sürekli temizleyemediğiniz için zamanla daha çok tozlanır. Bu gibi ulaşması zor noktalar için eski bir fırçanızı kullanın. Mevcut alanın darlığına göre fırça boyutuna karar verebilirsiniz.

​6. Tüy toplayıcılar

Modern Çocuk Odası homify Modern

homify

 

Temizlik için özel aparatlardan uzak durun dedik ancak söz konusu sevimli hayvan dostlarımız olunca iş değişiyor. Her ne kadar hayvanlarımızı çok sevsek de tüylerini toplamak bir dert. Kedi, köpek tüyü toplamak için üretilmiş özel ürünler ise bu işi çok pratik bir hale getiriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazışmaya başla
💬 Merhaba nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba 👋
Tüm sorularınız için buradayım.