Modern Dekorasyonlar için 10 mutfak dolabı fikri - Dekorevi Mutfak Modern Dekorasyonlar için 10 mutfak dolabı fikri - Dekorevi Mutfak
Menü

Modern Dekorasyonlar için 10 mutfak dolabı fikri

Kasım 29, 2020 - İç mimar
Modern Dekorasyonlar için 10 mutfak dolabı fikri

Modern Mutfak Dekorasyonu

Mutfak dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mutfak eşyaları ve mobilyalarının profesyonel bir şekilde yerleştirilmesidir. Mutfağa işlevsellik ve fonksiyonellik kazandıracak fırın dolap modelleri tercih edilerek mutfak daha sade ve daha fonksiyonel hale getirilebilir. Mutfak içinde yer alan buzdolabı nasıl yerleştirilir, mutfak içinde buzdolabı için en doğru yer neresidir sorusunun cevabı ev hanımlarına göre değişmektedir. Mutfakta buzdolabı yeri, mutfak kullanıcılarının mutfak yaşamını kolaylaştıracak şekilde seçilmelidir. Aksi durumda buz dolabı yerleştirme işlemi tamamlanmış olsa dahi mutfak kullanıcıları için mutfak yaşamı oldukça zorlu ve zorlayıcı olacaktır. Mutfak içinde yer alan diğer eşyalara nazaran buzdolabı gibi büyük eşyaların ve elektronik cihazların yerleştirilmesi işlemi profesyoneliç mimarlartarafından yapıldığında mutfağınız sizin için keyifli vakit geçireceğiniz bir yaşam alanı haline gelecektir.

Modern mutfak örneklerine baktığımız zaman genellikle benzer bir düzenlenme görürüz. Mutfağın en geniş duvarı dolaplar için kullanılır, mutfak alanı çok darsa dolaplar karşılıklı dizilebilir. Açık mutfak modelleri de popülerliği artan bir mutfak türüdür. Bu modelde mutfak ünitesi yemek alanıyla iç içe olur. Tüm bu mutfak tasarımları düşünüldüğü zaman dekorasyonun önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Gerek açık mutfaklar gerekse diğer mutfaklar evimizin bir parçası, dolayısıyla işlevsellik kadar görsellik de önemli. Özellikle açık mutfaklar konuklarımızı ağırladığımız salonla bir arada bulunduğu için görsel açıdan dekorasyona uyum sağlamak zorunda. Bugünkü yazımızda mutfak tasarımı ile ilgili örnekler seçerken doğrusal bir şekilde düzenlenen mutfak örnekleri derledik. Hazırsanız hep birlikte inceleyelim.

İşlevsel mutfak tasarımları

KES / VİLLA Modern Mutfak ALİSSİ İÇ MİMARLIK Modern

DEKOREVİ

Mutfak tasarımı yapılırken öncelikle mutfağın işlevsel olmasına öncelik verilir. Seçilecek mutfak dolabı ve diğer mutfak araç gereçleri bu amaca uygun olacak şekilde seçilerek mutfak içinde yer verilir.

Sade ve minimalist

Mutfağın işlevsel olması kadar sade ve mutfak kullanıcıları için geniş bir tasarıma sahip olması gereklidir. Doğru seçilecek mutfak dolapları size bu konuda yardımcı olacaktır. Mutfak dolabı tasarımı konusunda doğru mutfağa sahip olabilmek için ” Daha kullanışlı bir mutfak için kopya çekebileceğiniz 45 mutfak dolabı” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz

 

Gri tasarımlar

Kusursuz ve eksiksiz bir mutfak tasarımı yaparken mutfak içinde yer alan tüm detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. Gri tonlarda bir mutfak tasarımı yapıyorsanız mutfak dekorasyonu içerisinde yer alan renk tonlarına da özen göstermelisiniz.

Mutfak tasarımları yapılırken mutfak ölçülerine dikkat edilmesi çok önemlidir. Büyük mutfaklar için doğru tasarımlar kadar küçük mutfaklar için doğru tasarımlar yapılması çok önemlidir. Tercih edeceğiniz tasarımda mutfağın işlevsel olmasına dikkat etmelisiniz.

Geniş mutfak tasarımları

Geniş mutfaklarda dekorasyon yaparken mutfağın dolu görünmesine dikkat etmelisiniz. Mutfak içinde fazla eşya olmaması ve aynı zamanda mutfağın işlevsel olması tasarımızın kusursuz olduğunu gösterecektir.

​1. Yemek alanıyla iç içe doğrusal mutfak

Modern Mutfak STUDIO ARCHIFIRENZE Modern

Ev eşyalarının ve kat planının mutfak ünitesinin doğru konumlandırılması için önemli bir işlevi vardır. Örnek mutfak fotoğrafında sol baştaki dolapta buzdolabı var, sonra sırasıyla lavabo, tezgah ve en sonda fırın yer alıyor. Düşünürseniz eğer bu düzenlemenin gündelik mutfak işlerini ne kadar pratik hale getirdiğini görürsünüz. Buzdolabından bir yiyecek alır, lavaboda yıkar, tezgahta hazırlar ve en sonunda fırında pişirirsiniz. Doğrusal bir şekilde tasarlanan mutfak dolapları karşısına uzun bir yemek masası paralel bir şekilde yerleştirilebilir. Böylece yemek hazır olunca doğrudan servis yapabilirsiniz.

Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

​2. Buzdolabı ve fırın arasında mesafe

Modern Mutfak homify Modern

Mutfak düzenlemesi yapılırken sıcak ve soğukların yan yana koyulmaması gerekiyor. Yani buzdolabı ve fırın mümkün olduğunda birbirinden uzak yerleştirilmeli. Buzdolabından çıkan soğuk hava fırını, ocaktan çıkan sıcak hava ise buzdolabını olumsuz olarak etkiler. Mutfak ünitesi dümdüz bir duvar boyunca yerleştirildiğinde ise buzdolabı bir uca ocak ise diğer uca konulabilir.

3. Karşı karşıya

Modern Mutfak ZERO9 Modern

Mutfakta yeterli alan varsa mevcut alanın her iki duvarında da mutfak dolapları yerleştirilebilir. Yani tek bir mutfak ünitesi yerine karşılıklı hizalanmış iki tezgah ve bolca depolama alanı. Eğer mutfak alanı daha geniş olsaydı ada tezgah ve bar düşünülebilirdi. Ancak bu örnekte dar fakat uzun bir alan mevcut. Tezgahlardan birinde lavabo diğerine ocak bulunuyor. Su sıçramaması için lavabo bir uctayken ocak diğer uca gelecek şekilde tasarlanmış. Dolapların mutfağı daraltmaması için beyaz renk tercih edilmiş. Tezgah içi alabildiğine canlı görünüyor.

​4. Mutfakta çamaşır makinesi

Modern Mutfak Johnny Thomsen Arquitetura e Design Modern

Bu düz hat mutfak modelinde sağ baştan devam edersek: buzdolabı, tezgah, lavabo, ocak ve çamaşır makinesini görürüz. Çamaşır makinesi genelde lavabonun yanında bulunur ve böylece su boruları ve giderden faydalanır. Çamaşır makinesini fırının altına yerleştirilmesi mekanı optimize etmek akıllıca bir seçim. Son olarak çekmecelerin altında açık bir raf alanı görüyoruz. Raflar genellikle üstte yer alır ama bu örnekte ezber bozulmuş. Ek depolama için tekerlekli bir raflık mevcut.

5. Doğrusal mutfak mikrodalga ile

Modern Mutfak Samaia Arquitetura+Design Modern

Günümüz mutfağının tasarımında mikrodalga fırın bile bir yer ayırmaya meyillidir. Bu dağıtımda ocak plakası, tezgah, lavabo ve bulaşık makinesinin bulunduğu başka bir çalışma alanı ve nihayetinde buzdolabı var. Bu durumda, mikrodalga buzdolabının yanındaki yere kolayca yerleştirilebilir.

6. Kesintisiz dolaplar

KITCHENS: The Ladbroke Modern Mutfak Cue & Co of London Modern

Son mutfak örneğimiz şimdiye baktığımız fotoğraflar içinde en büyük olanı. Mutfak dolapları ve tezgah geniş bir duvar boyunca uzanıyor. Öyle ki pencereye yakın olan kısımda buzdolabı ve ek depolama ünitesi tasarlanmış. Mutfak dolaplarının göz kalabalığı yaratmaması için açık bir renk ile pürüzsüz yüzeyler tercih edilmiş. Granit tezgah dolaplara göre daha koyu bir renge sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazışmaya başla
💬 Merhaba nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba 👋
Tüm sorularınız için buradayım.