MUTFAK DOLABI MODELLERİ VE MALZEMELERİ - Dekorevi Mutfak MUTFAK DOLABI MODELLERİ VE MALZEMELERİ - Dekorevi Mutfak
Menü

MUTFAK DOLABI MODELLERİ VE MALZEMELERİ

Şubat 21, 2020 - BLOG, Blog, Hizmet Bölgelerimiz, Hizmetlerimiz, Mutfak Modelleri
MUTFAK DOLABI MODELLERİ VE MALZEMELERİ

MUTFAK DOLABI MODELLERİ ve MALZEMELERİ

Mutfak Dolabı Modelleri ve Malzemeleri Nelerdir?

Mutfak dolapları modelleri,mutfak dolabında kullanılan kapaklara göre belirlenir.

Öncelikle şunu belirtelim, mutfak dolapları ana gövdelerinde iki çeşit malzeme,suntalam veya mdflam kullanılır.Mutfak dolabını farklı gösteren,Mutfağınızda kullandığınız kapaklardır. Mdflam ağır ve kaliteli mutfak kapaklarının oluşturduğu mutfaklarda kullanılır. Yanlış tercih yapılıp suntalam gövde kullanılırsa mutfak kapakları ağır olduğu için kapalarda sarkmalar oluşur. Kısa sürede mutfak kullanılmaz hale gelebilir.
Ahşap cnc makinalrının yaygınlaşması ile mutfak dolaplarının üretim teknolojisi de ilerlemekte. Buna bağlı olarak profil kapaklı mutfak dolapları artık hiç kullanılmıyor. Suntalam mutfaklar ise mdf fiyatlarının çok fark olmamamı ve mutfak dolabı kullanımı konusunda bilincin yükselmesiyle çok az tercih ediliyor. Günümüzde en çok kullanılan mutfak dolapları higg gloss mutfak dolapları, akrilik kapak mutfak dolapları, membran mutfaklar ile masif ve lake mutfaklardır.

MUTFAK DOLABI GÖVDE MALZEMESİ
Mutfak dolabı gövdeleri suntalam veya mdflam olabilir. suntalam gevşek yapıda bir malzeme olduğu için ağır kapak modellerinde çabuk sarkabilir. Genel olarak yatak odası dolabı, portmanto gibi dolaplarda kullanılır.
Nemin ve su buharının bulunduğu mutfak dolapları ve banyo dolaplarında mdflam kullanılması daha uygun  olur. Dolap fiyatı olarak doğal olarak mdflam gövde kullanılması mutfağım daha uzun ömürlü olmasını sağladığı gibi maliyetini de yükseltecektir.

SUNTALAM MUTFAK DOLABI

Mutfak dolabı fiyatı bakımından en ucuz mutfak dolabı malzemesidir. Diğer bütün  mutfak dolaplarında gövde malzemesi daha dayanıklı iken melamin kaplı yonga levhadan oluşan bu mutfak türü nemden çabuk etkilenir.

MDFLAM MUTFAK DOLABI

Suntalam malzemeye göre neme dayanıklı mutfak dolaplarıdır. Parlak mat renk seçenekleri vardır. Suntalam mutfaklara göre daha dayanıklı bu mutfak dolabı çeşitleri mutfak dolabı için en azından bu malzmenin kullanılması gerekir. Suntalam gibi düz kapakalra sahip bu mutfaklar parlak olanları tercih edilse de yeterince parlak değildir. Bu nedenle kaliteli mutfak dolapları üretilebilemsi için kapaklarının diğer malzmelerden tercih edilmesi daha uygundur.

MEMBRAN MUTFAK DOLABI

Tek yüzü melamin kaplı diğer yüzü ham olan mdf malzemenin kapak ölçüsünde kesilip tutkallandıktan sonra membran pres makinasında pvc mebran kaplanmasıyla oluşan kapak membran kapaktır. Bu kapakla mdf gövdeli mutfak dolapları ise membran mutfak dolapları olur.
Mdf kesim sırasında cnc ile istenilen her desen ve oymalar bu kapaklara uygulanabir parlak membran kaplanabileceği gibi mat veya country mutfak tarzları oluşturulabilir.. Mebran mutfak renkleri ve desenleriyle bol seçeneğe sahiptirler.
Kapakların tüm ön yüzeyi ve cumba alanları yani kenarları membran kaplanır.Bu nedenle neme dayanıklı oluşları ve mat olanlarda çizilmeye dayanıklı olmaları nedeniyle öne çıkan dolaplardır. İlk zamanlar parlak mebran mutfaklar tercih edilirken şimdi mat mebran kapaklar ve klasik tarzda mutfaklar ve country mutfak dolapları üretmek amacıyla kullanılmaktadır.

HİGH GLOSS MUTFAK DOLABI

Mdf üzerine parlak mdf yüzeyi membran kapaklara göre daha parlaktır. Ancak akrilik kapaklı mutfak dolaplarına göre az parlak olan bu high gloss mutfak dolaplarında yine gövde mflam kullanılır. Mutfak fiyatı açısından modern görünümlü ekonomik mutfak dolabına sahip olamk isteyenler için iyi bir seçenektir.

High glass parlak plaka kapak ölçülerinde kesilip kenarları kapak rengine uyumlu veya çift renkli olarak pvc banlama makinasında banlanmasıyla oluşan mutfak çeşiti hay glass mutfak dolabı türüdür.

Ahşap desenli zebrano parlak mutfak dolabı veya beyaz mutfak dolabı gibi düz renkleri vardır. Çoğu zaman akrilik mutfakla karıştırılabilir. Akrilik mutfaktan farkı daha az parlak olması ve yüzey tabakasının daha ince olmasıdır.

En çok kullanılan renkleri siyah, beyaz, antrasit, mürdüm, bambu parlak mutfak kapaklarıdır. Çift renkli mutfak dolabı modeli olrak uygulanabilir. Diğer mutfaklarda olduğu gibi üst dolaplar açık renk alt dolap kapakları koyu renkli olarakta tercih edilebilir.

AKRİLİK  MUTFAK DOLABI

Akrilik plakanın  kesilip kenarının kapak rengine uygun pvc bantla bantlanmasıyla oluşan mutfak dolabı türüdür. Bu mutfak türünün high gloss mutfaktan farkı yüzey kaplamasının daha kalın olması bu nedenle daha parlak olasıdır. Parlak kapaklı mutfaklarla genelde modern mutfaklar üretilir. Bu nedenle dolap renklerinin de modern mutfak tasarıma uygun tercih edilmesi gerekir.
Akrilik mutfak dolabı fiyatları plaka fiyatı yüksek olduğu için daha pahalı dolaplardır.  Dolap fiyatları mebran mutfak dolabı ve high glos mutfak dolabı fiyatından daha yüksektir.

LAMİNANT  MUTFAK DOLABI

Günümüzde laminant mutfak dolabı az kullanılan mutfak dolaplarıdır. Tercih edilmemesinin nedeni pvc mebran mutfak, high gloss mutfak ve akrilik mutfakların daha uygun fiyatlarla daha modern ve kullanışlı malzemelerle beğeni kazanmasından kaynaklanır.
Laminat mutfak fiyatı açısından akrilik mutfaklarla aynı seviyededir. Lamian kapaklar sunta ve mdf üzerine sert laminat preslenmesiyle oluşan mutfaklardır. Avantajı sert yüzey mutfaklar üretiminde kullanılır. Sunta ve mdf üzerine laminant preslenerek elde edilen kapak modelidir. Laminat, oldukça sert yüzeye sahip olduğundan dolayı çizilmelere karşı çok dayanıklıdır.Düz pastel renkleri ve ahşap desenli renkleri vardır.genellikle modern tarz mutfaklarda kullanılır.Fiyat olarak akrilik kapakla aynıdır.

LAKE MUTFAK DOLABI

Lake mutfak dolabı ham mdf üzerine astar atılması sonrasında zımpara yapılıp boya atılması ile oluşan mutfak dolaplarıdır. Kalitesini poliüretan boya kullanılması ve iyi astar atılması belirler. Doğru malzeme kullanılırsa sararma yapmaz. Eğer ucuz selülozik boya tercih edilirse renk sararması yapabilir. İşçiliği çok olan bu mutfak dolapları fiyatları yüksektir. Suya ve neme dayanıklı mutfaklar için idealdir. İnce desenler bu mutfak modellerinde kolay şekilde tasarlanabilir.
Kimi zaman varak çalışması ile bambaşka mutfak dolapları oluşturulabilir. Contury mutfak modelleri de lake mutfak dolaplarında sık kullanılan modellerdir. Ancak düz mutfak dolapları da lake mutfaklarda çok tercih edilmekte.
Dolap kapakları boyandığı için çizilebilir ve tamiri için yeniden boyanması gerekebilir. Boyanan kapak özel bir renk tonu ise aynı tonun yakalanması zor olabilir. Üretim süresi uzun olduğu için tercih edeceklerin önceden bunları bilmesi gerekir. Bütün kapakların boyanması mümkün olduğu için mutfak dolabının sonradan renginin değiştirilmesi mümkündür.

Ham mdf üzerine akrilik lake boya atılarak yapılan kapak çeşididir.İpek mat ve parlak lake boya olarak boyanır.modelli ve düz kapaklarda uygulanır.Genellikle country tarzı mutfaklarda ve banyo dolaplarında daha çok tercih edilir.Fiyat olarak, akrilik mutfaktan daha pahalıdır.

AHŞAP MASİF MUTFAK DOLABI

Fırınlanmış ahşaptan üretilen tamamen ahşap kapak kullanıllarak yapılan mutfak dolaplarıdır. Yoğun freze işçiliği gerektiren mutfak dolap modelidir.  Safa ahşaptan yapılan dışbudak, akçaağaç, maun gibi renklere sahip bu modeller en pahalı mutfaklardır.

Yazışmaya başla
💬 Merhaba nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba 👋
Tüm sorularınız için buradayım.