Menü

küçükmutfakdekorasyon

Şubat 14, 2019 - BLOG, Blog
küçükmutfakdekorasyon

Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileriKüçük mutfaklar için dekorasyon önerileri

Mutfağınızın küçük bir alanı varsa hem beyaz eşyaları hem ihtiyaçlarınızı hem yemek masasını sığdırmak ve üstelik tüm bunları sıkış tıkış olmayacak şekilde dizayn etmek oldukça zor bir iş. Ama merak etmeyin çünkü küçük mutfaklar için harika dekorasyon önerilerimiz var…

Geçmişte geniş alanlı kocaman mutfaklar evlerde daha sık rastlanan bir iç mimari özellikti ancak bugün şehir merkezindeki apartman dairelerinin metrekareleri küçüldükçe mutfaklar da giderek daha da küçülüyor. Küçük mutfakları dizayn etmek oldukça zor çünkü mutfaklarda vazgeçilmeyecek çok fazla alet ve beyaz eşya var. Dolayısıyla mutfağınızın küçük bir alanı varsa hem beyaz eşyaları, hem ihtiyaçlarınızı, hem yemek masasını sığdırmak ve üstelik tüm bunları sıkış tıkış olmayacak şekilde dizayn etmek oldukça zor bir iş. Ama merak etmeyin, çünkü küçük mutfaklar için harika dekorasyon önerilerimiz var…

 

STİL HER ZAMAN ÖNEMLİDİR

Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileri

Küçük mutfaklar dizayn edilirken düşülen en büyük hatalardan biri de gereklilikler üzerine yoğunlaşılarak mutfakta çok karakteri olmayan sıradan tasarımlar yaratılması oluyor genellikle. Evet, mutfakta vazgeçilemeyecek birçok unsur olduğu ve küçük mutfaklarda da bu unsurların hepsinin sığdırılması sorunu olduğu doğru. Ancak bunu yine de stil sahibi bir dizaynla yapmak mümkün. Örneğin bu resimdeki aspiratör, mutfağın vazgeçilmez eşyalarından biri ve kıvrımlı yapısı ve çağdaş tasarımıyla mutfağa karakterli estetik bir doku katarken aynı zamanda ekstra yer kaplamıyor.

PRATİK AKSESUARLAR

Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileri

Küçük bir alana sahip olan mutfağınızı tasarlarken her zaman çalışma alanınızı genişletecek ve mutfaktaki işinizi kolaylaştıracak aksesuar seçmeye özen göstermelisiniz. Bazı tasarımlar mutfakta hayat kurtarıcı özelliklere sahip oluyor; örneğin istenildiğinde açılarak tezgahı genişleten, yemek yapılmadığı zamanlarda da çekmeceli gizli bölgesine saklanabilen kesme tahtası gibi…

 

KÖŞELERİ DEĞERLENDİREN DOLAP TASARIMLARI

Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileri

Mutfakta en sorunlu alanlar elbette köşelerdir. Köşede kalan dolabın içi neredeyse yarım kapasiteyle kullanılabilir. Ancak artık köşe dolapların içlerine monte edilebilen bu tarz dışarı doğru kayabilen raflar sayesinde bu sorun ortadan kalkıyor.

 

DUVARLARI KULLANIN

Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileri

Küçük mutfaklarda her zaman daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyarsınız. Bunun için yalnızca mutfak dolapları yetmeyebilir. Neyse ki küçük mutfakların da duvarları var ve boş duvarlar raflarla doldurulabiliyor. Kalabalık yaratmayacak tasarımlara sahip açık raflar hem depolama alanı sağlıyor hem de şık bir görünüm oluşturuyor.

 

AYDINLATMANIN ÖNEMİ

Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileri

Işıklandırma mutfaklar için en önemli dekorasyon unsurlarından biridir. Küçük mutfaklarda ise bu önem daha da artıyor çünkü mutfağınız ne kadar aydınlık olursa o kadar ferah görünür. Özellikle tezgâh üstü, ocak üstü gibi çalışma alanlarını ve varsa yemek masasını vurgulayan güçlü aydınlatmalar küçük mutfaklarda olmazsa olmazların başında gelen dekoratif unsurlardan.

 

AÇILIR KAPANIR YEMEK MASASI MODELLERİ

Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileri

Mutfağınızın küçük olması demek ayrıca bir yemek masası yerleştiremeyeceğiniz için salonunuzda yemek masası için yer ayırmanız ve oturma alanınızın küçülmesi demek. Ancak illa ki böyle olmak zorunda değil. Artık mutfak dolaplarına gizlenebilen yemek masaları oldukça yaygın bir şekilde kullanılır hale geldi. Yemek yerken açıp daha sonra çekmecesine saklayabileceğiniz bu pratik masalar yalnızca mutfağınız için değil salonunuz için de bir şans!

 

ÇİFT RENKLİ MUTFAK DOLAPLARI

Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileri

Son yıllarda oldukça tutulan trendlerden biri olan çift renkli mutfak dolabı uygulamaları sayesinde mutfaklar artık çok daha geniş ve ferah görünüyor. Tek yapmanız gereken alt mutfak dolaplarını koyu, üst dolapları ise açık renk seçerek aşağıyla yukarı arasında bir kontrast yaratmak. Bu kontrast mutfağın çok daha geniş ve büyük olduğunu algılamamızı sağlıyor.

 

KATMANLI DOLAP İÇLERİ

Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileri

Küçük alanlara sahip olan mutfakları çok daha kullanışlı bir hale getirmenin ve depolama alanlarını çoğaltmanın en estetik yollarından biri de çok fonksiyonlu ve şık dolaplardır. Mesela kapılarında da raf alanları olan ve son derece kullanışlı bir şekilde modern bir tarzla tasarlanmış katmanlı dolaplar mutfakların hem daha düzenli olmasını sağlıyor hem de estetik açıdan tahmin edebileceğinizden daha fazla etki ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir