kullanışlımutfakdolabı | Dekorevi Mutfak kullanışlımutfakdolabı – Dekorevi Mutfak
Menü

kullanışlımutfakdolabı

Nisan 12, 2019 - BLOG, Blog
kullanışlımutfakdolabı

Mutfak tadilatındaki adımlar

 1. mutfak projelendirme

  Durum tespiti ve projelendirme

  Tadilat yapılacak mekanda keşif yapılarak tesisat ve mobilya ile ilgili sorunlar varsa tespit edilir. Daha sonra gerekli ölçüler alınarak mevcut durum kağıt üzerine aktarılır. Kullanıcı istekleri, mekan koşulları ve bütçeye bağlı olarak tasarım ve proje çizilir. Gereksinim duyulan lavabo, dolap vb. malzemelerin boyutları/konumları belirlenir. Mutfaktaki bulaşık makinası, buzdolabı, fırın, dolaplar ve muslukların yeri, radyatör/panel türü ve yeri, aydınlatma elemanları ve prizlerin yerleri gibi parametrelerin belirlenmesi su, elektrik ve gaz tesisatının döşenmesi için önemlidir.

 2. mutfak kırma taşıma

  Kırma,taşıma işleri ve tesisatın yenilenmesi

  Mutfak tadilatında projelendirmeden sonraki süreç kırma ve taşıma işleri ile devam eder. İlk önce dolaplar, eviye ve tezgah sökülür. Gerekli ise duvar ve seramikler kırılır; elektrik, su, doğalgaz, telefon ve internet gibi alt yapı öğeleri projeye uygun olarak yenilenir. Tüm alt yapı öğeleri mutfağın planlanan konumu ve tasarımına göre döşenmelidir.

 3. mutfak seramik

  Su yalıtımı ve seramiklerin döşenmesi

  Tesisat işlerinden sonra kaba sıva uygulamasına geçilir. Sıva uygulaması tamamlandıktan sonra, mutfak zemininde oluşmuş bozuklukları gidermek için şap uygulaması yapılır.   Böylece hem uzun ömürlü düzgün bir yüzey sağlanır, hem de bir sonraki aşamada kullanılacak yapı malzemesi tüketimi azaltılmış olur. Ardından su yalıtım harcı ve su yalıtım köşe bantları suyun temas edebileceği tüm yüzeylere uygulanmalıdır. Mutfaklarda su yalıtımı uygulaması yapılmadığı ya da hatalı yapıldığı takdirde gerek mevcut mutfakta, gerekse alt katta su sızıntısı ve rutubet gibi problemler ortaya çıkabilir. Su yalıtım uygulamasından sonra uygun bir yapıştırıcı ile seramik ve derz dolgu uygulamasına geçilmelidir.  Seramik uygulamasından önce gerekli durumlarda (büyük ebatlı seramik kaplamalarından önce) kendiliğinden yayılan tesviye şapları ile zemin tesviyesi yapılması önerilir. Mutfak tadilatlarında kirlenmelere karşı, kolay temizlenebilen ve yüksek su iticiliğe sahip derz kullanımı önemlidir.

  İlgili seramik uygulama ürünleri için
  Seramik uygulamaları ürün seçim tablosu için
  İlgili su yalıtım uygulama ürünleri için

   

   

 4. mutfak boya ve montaj

  Boya ve montaj

  Seramik ve derz dolgu uygulamasından sonra, mutfak dolabı montajı yapılmadan önce alt kısımların boyanması ve zeminin mutfak dolabına göre ayarlanması gerekir. Bu işlemler yapıldıktan sonra mutfak dolabı montajı yapılır, tezgah konulur ve tezgah arası seramikler döşenir.

  İç cephe boya uygulama ürünleri için

   

   

   

   

   

 5. mutfak proje tamamlama

  Projenin tamamlanması

  Mutfaktaki  tüm işlemler tamamlandıktan sonra, musluklar ve prizler yerine takılır. Lavabo tezgahın üzerine yerleştirilir. Son olarak da bulaşık makinası,  fırın ve buzdolabı projede planlandığı gibi yerlerine konulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir