yeni nesil mimari tasarımlar | Dekorevi Mutfak yeni nesil mimari tasarımlar – Dekorevi Mutfak
Menü

yeni nesil mimari tasarımlar

Kasım 9, 2018 - Blog, Hizmet Bölgelerimiz, Hizmetlerimiz
yeni nesil mimari tasarımlar

Sanatın ve bilimin iç içe geçtiği ve estetik bir yaratıcılıkla insanların yaşadıkları yerlerin temel yapılarını oluşturan mimari, yüzyıllar boyunca insanların daha konforlu, daha kolay ve daha yüksek bir estetik anlayışı ile yaşamalarına olanak sağlıyor. Sürekli gelişerek değişen mimari tarzlar, çağların değişen yaşam alışkanlıklarına ve insanların ihtiyaçlarına cevap vererek yeni estetik formlar meydana getiriyor. Değişim ve gelişim, mimari sanatının vazgeçilmez bir parçası, çünkü mimari insanlarla ve toplumlarla birlikte yaşayan bir sanat ve insan geliştikçe mimari formların da değişmesi kaçınılmaz bir gereklilik.

Bugünün mimari formları da işte böylece yepyeni ve göz alıcı yapılar ortaya koymaya devam ediyor. Üstelik inşaat teknolojilerinin de gelişmesi ile birlikte modern hayatta mimari değişimler ve çeşitlilikler çok daha hızlı gelişiyor. Modern hayatın ihtiyaç ve lükslerini simgeleyen, modern malzeme ve inşaat tekniklerinin uygulandığı ve çağdaş bir estetik anlayışı ile dizayn edilen yapılar şehirlerin çehresini oluşturarak tarihte iz bırakmaya devam ediyor. Bugünün mimarisi, teknolojinin ön planda olduğu, farklı malzemelerin bir arada kullanılarak zengin bir çeşitliliğin sunulduğu, akıcılığın ve fonksiyonelliğin amaçlandığı tasarımları öne çıkarıyor. Bu yazımızda da bugünün çağdaş mimarisini yansıtan projeleri ile sayfalarımızda öne çıkan bir firmanın yarattığı tasarımlara göz gezdiriyoruz. Az sonra tek tek konuk olacağımız, merkezi Muğla’da bulunan DEKOREVİ İÇ MİMARİ tarafından dizayn edilen binalar yenilikçi bir mimari anlayışın ürünü ve bu yüzden de günümüzün yeni nesil mimari anlayışının başarılı birer temsili niteliği taşıyorlar.

DEKOREVİ Yeni nesil mimari anlayışının en belirgin özelliklerinden biri de modern gösteriş stilidir. Eski yapılarda gösteriş denildiğinde akla süslü ve şaşalı özellikler geliyordu; ancak bugün gösterişli bir binada doğal bir akıcılık ve temiz ve keskin hatlarla yalın bir görkemin oluşturulduğunu görebiliyoruz. Süslemeler ve göz çarpan belirli ayrıntılar yoluyla değil ama binanın bütünlüklü hatlarıyla ve birbirini tamamlayan renk ve form özellikleriyle oluşturulan bu görkem, yalınlığı dikkat çekici bir biçimde sunmayı başarıyor.

 

Globalleşen ve artık her hammaddenin kolayca dünyanın dört bir yanına ve her bölgeye ulaşabildiği dünyada bugünün mimarisinin en önemli özelliklerinden bir diğeri de zenginleşen malzeme çeşitliliğinin bina tasarımlarında da kendini göstermesi. Farklı malzeme ve dokuların bir araya getirilerek eklektik bir stil oluşturulduğu mimari yapılarda aynı zamanda doğal dokunuşlar da yapay ve fabrikasyon malzeme ve üretimlerle iç içe geçerek bugünün yaşam tarzını yansıtır. Ahşap, metal ve beton bir arada kullanılır ve hem sıcak hem teknolojik hem de şık bir yapı ortaya çıkarılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir