mutfak tezgahı - Dekorevi Mutfak mutfak tezgahı - Dekorevi Mutfak
Menü

mutfak tezgahı

Kasım 16, 2018 - Hizmet Bölgelerimiz, Hizmetlerimiz
mutfak tezgahı

Mutfak dekorasyonları içinde yer alan mutfak tezgahları yemek hazırlıklarının yapıldığı, pişirim işlemleri için gerekli olan araç ve gereçlerin yer aldığı, rengi, dokusu ve estetiği ile mutfağa zarafet kazandıran alanlardır. Bu nedenle mutfak tezgahı seçimi yapılırken bir çok etkene bağlı olarak seçim yapılmalıdır. Bu yazımızda mutfak tezgahları için en çok tercih edilen malzemeler olan granit ve mermerin özelliklerini inceleyip iki malzeme arasında kıyaslama yapacağız. Avantajları, dezavantajları, görsel ve dokusal özelliklerini inceleyeceğimiz granit ve mermer malzemelerin mutfak için önemine değineceğiz.

Granit tezgah ile mermer tezgah arasındaki farkları sıralamak gerekirse; mermer malzeme olarak granite göre daha yumuşak bir malzeme olduğu için zedelenmesi, yaralanması, çizilmesi granit tezgah modellerine göre daha kolaydır. Granit ise çok sert bir malzeme olduğu için mermere göre daha dayanıklı bir malzeme olduğundan daha uzun ömürlüdür. Mermer tezgah çok çabuk leke tutup, çok çabuk çizilirken granit tezgah ise kolay kolay leke tutmaz ve çizilmez. Mermer düz bir görünüme sahipken granit kristalli ve tanecikli bir yapıya sahip olduğu için daha zarif ve daha estetik bir görünüme sahiptir. Mermer mi daha sağlam granit mi diye düşünenler için granit malzemenin çizilmez derece de sert bir malzeme olduğunu, magmatik yapıda biriken kristallerden meydana gelmesi ve yüksek ısıya dayanıklı olmasından dolayı granitin daha sağlam olduğunu söyleyebiliriz. Ev dekorasyonlarında daha uzun ömürlü olması ve daha sağlıklı olması için mutfak tezgahı mermer  yerine granit tercih edilmelidir. Eğer bütçeniz yeterli değilse Granit mutfak tezgahı tercih edebilirsiniz. Mermer, granite göre daha yumuşak bir malzeme olsa çok uzun yıllar mutfağınıza zarafet katacak ve dekorasyonun ışıltısını koruyacak bir malzemedir.

Mermer ve granit farkı sadece özellikleri bazında ele alınmamalıdır. Mermer ile granit arasındaki fiyat farkı da iki malzeme arasında tercih yapılırken dikkate alınan bir diğer etkendir. Fiyat olarak mermer daha uygun fiyatlara sahipken granit ise mermerden daha pahalı bir malzemedir. Granit metrekare fiyatı 800 TL den başlayarak kalitesine ve sınıfına göre 2500 TL ye kadar yükselir. Mermer metrekare fiyatı ise kalitesine göre 100 TL den başlayarak 600 TL ye kadar yükselir. Granit mermer metrekare fiyatları ise iki malzemenin fiyatları arasında bir yelpaze içinde yer alır. Granit mermer; doğada mermer ile granit tabakaları arasında yer alan ve başkalaşımını tamamlamamış olan bir malzemedir. Malzeme olarak hem granit hem de mermer özeliği gösterdiği için ne çok sert ne de çok yumuşak olma özelliğine sahiptir. Fiyatının uygun olması nedeni ile de granit mutfak tezgahı yerine granit mermer mutfak tezgahı tercih edilebilir.

Granit ve mermer çeşitleri kendi arasında kalitelerine göre sınıflara ayrılır. Granit; yaylak, spahi, platino, african red, amerolla gold, santiago red, sardo, balaban gree, capao banito, cafe bahia, multicolor red, giallo california, giallo nostro, raw silk, blue eyes, blue pearl classic modellere ayrılmaktadır. Bu modeller en çok tercih edilen granit modelleri olduğu gibi bu modellerin dışında da çok sayıda granit modeli yer almaktadır. Mermer çeşitleri de kalitelerine göre farklı sınıflara ayrılır. Afyon beyazı ve grisi, akşehir siyahı, beyaz traverten, Bilecik kırmızısı ve beyazı, Elazığ vişnesi, harmankaya, Uşak beyazı, Sivrihisar beji gibi çıkarıldığı bölgeye ve damarına göre adlandırılır.

Evinizde yapacağınız mutfak dekorasyonu içinde mutfak tezgahı değişimi veya yenileme işlemi varsa granitmi yoksa mermer mi tercih etmeliyim diye düşünmeyin. Bütçeniz çerçevesinde profesyonel hizmet sunan dekorasyon uzmanlarından mutfak tezgahı için yardım alın ve karo, taş, mermer tezgahlar içinden mutfağınıza en yakışanı kolay bir şekilde seçin.

Mutfak içinde yer alan tezgahlar için sert bir malzeme olan granit tercih edilmelidir. Granit malzeme farklı renklere, dokulara sahip bir malzeme olmasının yanında kolay kolay çizilmeyen, kırılmayan ve leke tutmayan bir malzeme olarak mutfağın dekoratif görüntüsünün bozulmasını önleyen, zarafeti  ve ışıltısı ile mutfağa renk katan bir malzemedir. Bu nedenle mutfaklarda bütçeler çerçevesinde granit kullanılması avantaj sağlar.

Mermer malzeme; çıkarıldığı bölgeye ve damar yapısına göre adlandırılan bir malzeme olduğu için çok farklı renklere sahip olabilir. Mutfağınızda renkli bir dünya oluşturmak istiyorsanız Elazığ petrol mavisi mermerini tercih edebilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak mutfak dolabı ile tezgah arasında kalan alanı da benzer tonlarda karolar ile kaplayabilir ve bir deniz havası oluşturabilirsiniz.

Mutfak içinde mermer kullanımı sadece tezgahlar ile sınırlı değildir. Mutfak içinde kullanacağınız mutfak adaları içinde mermer tercih edebilirsiniz. İlham veren mutfak dekorasyonlarını inceleyerek mutfak adaları hakkında bilgi alabilir, damarlı ve renkli yapısı ile mutfağa renk veren bir mutfak adasına sahip olabilirsiniz.

Koyu renklerden hoşlanan biriyseniz siyah ve tonlarında granit modellerini tercih edebilirsiniz. Koyu renkli granit beyaz renkli mutfak dolapları ve mutfak tezgahları ile dokusal bir bütünlük oluşturacaktır. Zıt renklerin estetiğinin yanında sağlamlığı ve sertliğini göz önüne aldığımızda kusursuz ve uzun ömürlü bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Modern mimari içinde yer alan modern mutfaklar her zaman daha zarif ve daha estetik bir görünüme sahip olur. Granit malzemeler, modern mutfaklar içinde oldukça şık ve zarif duran malzemeler oldukları için sadece mutfak tezgahlarında kullanılmaz. Mutfak adaları, yemek masaları, farklı konsept mutfak tezgahlarının yüzeylerinde de kullanılan granit mutfağınıza daha zarif bir hava kazandıracaktır.

Mutfak tezgahı için malzeme seçiminde mermer mi granit mi sorusuna cevap veremiyorsanız yapmanız gereken dekorasyon uzmanlarına kulak vermek veya sizler için hazırladığımız mutfak tezgahı başlıklı yazımızı incelemektir. Farklı mermer ve granit tezgah modellerini inceleyerek  mermer mi, granit mi sorusuna kolaylıkla cevap verebilirsiniz.

Yazışmaya başla
💬 Merhaba nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba 👋
Tüm sorularınız için buradayım.